ILPB2/415-98/10-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-98/10-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z kapitałów pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z kapitałów pieniężnych.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 29 marca 2010 r. nr ILPB2/415-98/10-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 29 marca 2010 r., (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 2 kwietnia 2010 r.), natomiast w dniu 9 kwietnia 2010 r. (data nadania 7 kwietnia 2010 r.) do tut. Organu wpłynęło pismo, w którym Zainteresowany uzupełnił przedmiotowy wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 26 września 2000 r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży akcji imiennych zwykłych "A" S.A. spółce "B" S.A. za pośrednictwem domu maklerskiego "C" spółka z o.o. Na poczet ceny akcji został wypłacony zadatek w wysokości 7 318,67 zł. Natomiast w dniu 10 grudnia 2001 r. została podpisana umowa sprzedaży akcji, w § 4 pkt 2 umowy wskazano, że całość zapłaty zostanie wykonana w 3 ratach, ostatnia 30 czerwca 2002 r. Niestety spółka "B" S.A. nie wywiązała się z umowy i nie wypłaciła żadnej z rat, dlatego Zainteresowany założył sprawę sądową. Na podstawie wyroku sądowego z dnia 13 lipca 2007 r. otrzymał On kwotę wraz z należnymi odsetkami w dniu 18 kwietnia 2007 r. w związku z powyżej wskazaną należnością Wnioskodawca otrzymał od spółki "B" S.A. PIT-8C. Natomiast rozliczenie z tej kwoty dokonał w roku 2008.

Ponadto Zainteresowany wyjaśnił, iż na PIT-8C wpisano kwotę wraz z odsetkami bez zadatku.

Ze względu na postawienie spółki "B" S.A. w stan upadłości, prawa własności akcji do dziś nie zostały przeniesione i widnieją na nazwisko Wnioskodawcy. Otrzymał On informację z domu maklerskiego "C", że spółka "B" S.A. nieprawnie przysłała PIT-8C, ponieważ zgodnie z warunkami umowy wszelkie formalności wykonuje dom maklerski "C" i zgodnie z warunkami umowy po przeprowadzeniu czynności związanych z przeniesieniem praw własności prześle PIT-8C na całą kwotę łącznie z zadatkiem.

Zgodnie z art. 339 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) Zainteresowany otrzymał pismo z Domu Maklerskiego "C" S.A. z dnia 8 maja 2009 r. i zawartą w nim informację, że prawa własności akcji nie zostały przeniesione na kupującego w związku z tym wg powyższej ustawy nie zaistniał przychód i na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku podatkowego. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, iż po uzyskaniu informacji z Domu Maklerskiego "C" S.A., po przeniesieniu praw własności, będzie informacja na piśmie oraz PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy istnieje obowiązek podatkowy i czy konieczne jest zapłacenie podatku od zadatku, jeżeli prawa własności akcji nie zostały przeniesione na kupującego.

2.

Kiedy zaistnieje obowiązek podatkowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, wg stanu faktycznego w związku z tym, że prawa własności akcji nie zostały przeniesione na kupującego - nie ma obowiązku podatkowego i nie należy się podatek od zadatku otrzymanego w 2001 r. w ocenie Zainteresowanego obowiązek podatkowy nastąpi w chwili przeniesienia praw własności na kupującego.

Zgodnie z art. 339 ustawy - Kodeks spółek handlowych przeniesienie akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego następuje poprzez oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo świadectwie tymczasowym, albo osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji lub świadectwa tymczasowego. Stosownie do art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek płaci się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 1 tej ustawy.

Zainteresowany uważa, iż rokiem podatkowym jest rok, w którym dokonano faktycznego przeniesienia praw własności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) zwanej dalej u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne.

Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 339 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) przeniesienie akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego następuje poprzez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo na świadectwie tymczasowym, albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji lub świadectwa tymczasowego.

Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, czyli z chwilą złożenia oświadczenia oraz przeniesienia własności akcji. Pod pojęciem odpłatnego zbycia należy rozumieć każdą formą przeniesienia własności akcji za wynagrodzeniem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany podpisał przedwstępną umowę sprzedaży akcji w 2000 r., na poczet której w 2001 r. otrzymał zadatek. Następnie doszło do podpisania umowy właściwej sprzedaży akcji, jednak druga strona nie wywiązała się ze zobowiązań finansowych wobec Wnioskodawcy i akcje w dalszym ciągu stanowiły Jego własność.

Zainteresowany wyraźnie wskazał, iż nie dokonano faktycznego przeniesienia praw własności akcji na nabywcę.

Stosownie do art. 30b u.p.d.o.f., od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. w myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 u.p.d.o.f., w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie podatkowe, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (PIT-38).

Przepis art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., zgodnie z ust. 5 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c i nie wystąpi obowiązek ich wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż otrzymanie zadatku nie wywołuje skutku w postaci powstania przychodu. Wartość zadatku otrzymanego na poczet ceny będzie wraz z resztą ceny przychodem w roku, w którym nastąpi przeniesienie posiadania akcji na nabywcę. Wtedy bowiem nastąpi ich zbycie (przeniesienie własności).

Końcowo, tut. Organ informuje, iż dokument dołączony przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlega analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl