ILPB2/415-894/10-2/TR - Opodatkowanie przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej, nabytych w drodze darowizny, w celu ich umorzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-894/10-2/TR Opodatkowanie przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej, nabytych w drodze darowizny, w celu ich umorzenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2010 r. (data wpływu: 22 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej, nabytych w drodze darowizny, w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej, nabytych w drodze darowizny, w celu ich umorzenia oraz w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej, nabytych w drodze darowizny, w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki akcyjnej (dalej: "Spółka"). Ojciec i matka Wnioskodawcy są również akcjonariuszem Spółki. Rodzice Wnioskodawcy planują zmniejszenie swojego zaangażowania w Spółce i darowanie Wnioskodawcy większości posiadanych akcji. Po przeprowadzeniu darowizny Wnioskodawca nie wyklucza, iż akcje te zostaną w przyszłości umorzone. Umorzenie dotyczyłoby całości albo części akcji otrzymanych w drodze darowizny i nastąpiłoby w ramach tzw. umorzenia dobrowolnego, tj. w drodze odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia (identyfikacja umarzanych akcji będzie możliwa na podstawie numerów akcji). Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji. Podstawę umorzenia dobrowolnego będą stanowiły uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki oraz odpowiednie dokumenty korporacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% zostanie pobrany od nadwyżki przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem akcji nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości wartości akcji z dnia ich darowizny.

2.

Czy koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego umorzenia akcji będzie stanowiła wartość rynkowa akcji z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pierwsze pytanie przedstawione we wniosku, natomiast w zakresie odpowiedzi na pytanie drugie w dniu 21 października 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-894/10-3/TR.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który Wnioskodawca osiągnie z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, powinien zostać ustalony na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej: "ustawa o PIT", tj. po pomniejszeniu kwoty przychodów o wskazany w tym przepisie koszt nabycia akcji, czyli ich wartość z dnia dokonania darowizny.

Do takiego wniosku - w opinii Wnioskodawcy - prowadzi analiza zasad opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 51, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Źródła przychodów zostały natomiast wyszczególnione w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z pkt 7 tego artykułu, źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Pełny katalog przychodów, które stanowią przychody z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu przychody z kapitałów pieniężnych stanowią w szczególności dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Ponadto brzmienie art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o PIT jednoznacznie klasyfikuje opisany we wniosku dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych.

Ogólną regułę dotyczącą opodatkowania dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zawiera art. 30a ust. 1 ustawy o PIT, w myśl którego od takich dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Ustawodawca doprecyzował w art. 30a ust. 6 ustawy o PIT, iż taki podatek ryczałtowy pobiera się bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów, z uwzględnieniem kilku wyjątków. Niniejszy przepis stanowi bowiem, iż zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Jednym z wyjątków, do których referuje art. 30a ust. 6 ustawy o PIT, jest art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, który reguluje sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W związku z powyższym, w stanie przyszłym objętym niniejszym wnioskiem do ustalenia podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, w opinii Wnioskodawcy, należy zastosować normę zawartą w art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, stanowiącą regulację o charakterze szczególnym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, w zakresie ustalania dochodu (art. 9 ustawy o PIT), jak i dotyczących podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 ustawy o PIT).

W konsekwencji przy ustalaniu dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, ustala i uwzględnia się koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, należy podkreślić, iż art. 24 ust. 5d ustawy o PIT nie zawiera żadnego zastrzeżenia, iż odnosi się tylko do konkretnych sposobów umorzenia udziałów i akcji. Ustawodawca posłużył się w tym przepisie ogólnym wyrażeniem "dochód z umorzenia udziałów lub akcji", który to zwrot obejmuje wszystkie rodzaje umorzenia i dotyczy w szczególności umorzenia dobrowolnego.

Możliwość zastosowania art. 24 ust. 5d ustawy o PIT do obliczania dochodu z dobrowolnego umorzenia udziałów została w szczególności potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. II FSK 277/08, w którym NSA stwierdził: "Powyższy przepis ma, jak to słusznie określił sąd I instancji, charakter techniczny stanowiąc w odniesieniu do instytucji umorzenia udziałów lub akcji regulację normującą zasady obliczenia nadwyżki przychodu nad kosztami jego uzyskania, a więc kwestię sposobu ustalenia podlegającego opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f. dochodu z umorzenia udziałów lub akcji".

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dochód z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny ustalany jest w oparciu o przepis art. 24 ust. 5 ustawy o PIT - jak wskazuje Zainteresowany - znajduje również potwierdzenie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, na potwierdzenie czego przytacza On rozstrzygnięcia organów podatkowych.

W konsekwencji, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę za wynagrodzeniem akcji na rzecz Spółki w celu ich dobrowolnego umorzenia, zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, w myśl którego koszty uzyskania przychodów ustała się do wartości darowizny z dnia jej nabycia. Podstawę opodatkowania dochodu Wnioskodawcy stanowić będzie w konsekwencji nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zbyciem akcji na rzecz Spółki (wynagrodzenie od Spółki) nad kosztami uzyskania przychodu, czyli wartością umorzonych akcji z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem tut. Organu podatkowego, teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu. Podobnie, w odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl