ILPB2/415-880/11-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-880/11-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, a także w zakresie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim. Obowiązuje ją ustawowy ustrój wspólności majątkowej i nie zawierała żadnych umów dotyczących rozdzielności majątkowej.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła w 2003 r. grunt rolny, który zgodnie z ewidencją gruntów stanowił użytki rolne (dalej "Nieruchomość"). Celem nabycia Nieruchomości była lokata kapitału. Nieruchomość ta nie była przedmiotem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawczyni (Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej) ani też małżonka Wnioskodawczyni, pozostając ich majątkiem prywatnym. Obecnie Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczającym grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną a także drogi, przy czym część Nieruchomości przeznaczona na drogi jest mniejsza niż część Nieruchomości przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną. Nieruchomość jest objęta jedną księgą wieczystą, choć w międzyczasie została podzielona na większą liczbę działek ewidencyjnych.

Nieruchomość nie jest zabudowana.

W związku z kryzysem finansowym i jednocześnie wysokimi cenami ziemi Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem rozważają możliwość zbycia Nieruchomości. Cała Nieruchomość zostanie zbyta jednorazowo jednemu nabywcy w ramach jednej transakcji. Umowa zbycia Nieruchomości zostanie podpisana przez oboje małżonków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy przychód Wnioskodawczyni ze zbycia nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5-letniego okresu od momentu nabycia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, jej przychód ze zbycia nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej "u.p.d.f") z uwagi na upływ 5-letniego okresu od momentu nabycia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.f. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowane, w przypadku ich zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

W art. 10 ust. 1 u.p.d.f. ustawodawca wymienił źródła przychodu. W punkcie 3 za źródło takie uznana została pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie do art. 5a pkt 5 ww. ustawy pod pojęciem działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - rozumieć należy działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, lub na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 4-9. Zwrot "z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 4-9" oznacza, iż przychody ze sprzedaży nieruchomości, jeśli nie są skutkiem działalności wykonywanej w sposób ciągły i zorganizowany, nie zaliczają się do przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym stanie Nieruchomość należy do prywatnego majątku Wnioskodawczyni i jej małżonka, i jest w ich posiadaniu od ok. 8 lat. Nie została ona nigdy wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej, a także nie była wykorzystywana w ramach żadnej działalności gospodarczej. Zatem, w sytuacji opisanej powyżej przychód w związku z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.f. nie powstanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni i jej małżonek zamierzają sprzedać nieruchomość, którą nabyli w 2003 r. Nieruchomość ta nie była przedmiotem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawczyni (Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej) ani też małżonka Wnioskodawczyni, pozostając ich majątkiem prywatnym. Ponadto, nie była wykorzystywana w ramach żadnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem upłynął wskazany w tym przepisie termin, tj. pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym sprzedaż ta nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl