ILPB2/415-828/09-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-828/09-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 25 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż wniosek dotyczy zwolnienia z podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat na podstawie wydatkowania części przychodu w postaci zaliczki na zakup udziału gruntu przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. W 2007 r. Zainteresowana sprzedała mieszkanie, które zakupiła w 2005 r.

Wnioskodawczyni wyraża opinię, iż obowiązuje Ją 10% podatek zryczałtowany od przychodu. Złożyła w urzędzie skarbowym pismo o zamiarze przeznaczenia w ciągu dwóch lat środków ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe i remontowe. W odpowiedzi Zainteresowana otrzymała pismo z ww. urzędu informujące, na co może wydać środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania, by uzyskać zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 28 ust. 2, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni zamierza kupić udział 1/2 w nieruchomości gruntowej, niezabudowanej, której jest obecnie współwłaścicielką do połowy, aby stać się jedynym właścicielem. Jest to grunt przeznaczony pod budowę budynku mieszkalnego. Przedmiotowa nieruchomość jest objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym w 2003 r. Teren, na którym się znajduje jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową (oprócz niewielkiego fragmentu, stanowiącego ok. 3% powierzchni przeznaczonego na drogę wewnętrzną). Działka została podzielona w 2004 r. na 3 mniejsze i dodatkowo wydzielony został ów mały fragment na drogę. Zainteresowana wskazuje, iż decyzja i zaświadczenie wydane przez gminę mówi, że przedmiotowa działka jest przeznaczona pod MN - teren zabudowy mieszkaniowej, również wydzielone 3 działki są przeznaczone pod budowę budynków mieszkalnych, natomiast czwarta na poszerzenie drogi wewnętrznej. W księdze wieczystej nieruchomość oznaczona jest dawnym numerem parceli. Wyciąg z wykazu zmian gruntowych mówi o tym, że temu numerowi parceli odpowiada inny numer działki i dalej, że działka o tym numerze została podzielona na 4 mniejsze - trzy są wpisane tam jako rola, jedna jako droga. Zainteresowana zamierza zbudować dom, wykorzystując całą nieruchomość na własne cele mieszkaniowe.

Na poczet zakupu tej nieruchomości zamierza dokonać zaliczki na zakup udziału w przedmiotowym gruncie na podstawie notarialnej umowy przedwstępnej, która zostanie zawarta przed upływem dwóch lat od daty sprzedaży przez Nią lokalu mieszkalnego. Zaliczka zostanie zapłacona sprzedającej udziały również przed upływem dwóch lat od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego. Ostateczna umowa sprzedaży udziału w gruncie i zapłata pozostałej części ceny nastąpi w późniejszym terminie, po upływie owych dwóch lat. Po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży Wnioskodawczyni zamierza wystąpić o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego i zbudować dom na własne potrzeby mieszkaniowe na przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy planowany, opisany wyżej, wydatek będzie upoważniał do skorzystania z ulgi podatkowej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowany zakup spełnia warunek zakupu udziału w gruncie przeznaczonym pod budowę budynku mieszkalnego i upoważnia do skorzystania z ulgi podatkowej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zainteresowana nie zgadza się ze stanowiskiem, że mimo zapisania w planie zagospodarowania przestrzennego gruntu jako przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową, koniecznym jest aby "grunt w chwili nabycia posiadał status gruntu pod budowę", a więc aby działka była wpisana w rejestrze gruntów jako budowlana.

Zdaniem Wnioskodawczyni, praktyka i prawo wymaga, że zmiana zapisu w rejestrze gruntów następuje dopiero po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku domu. W opinii Zainteresowanej, oznaczałoby to, że nie można zakupić gruntu przeznaczonego pod budowę własnego budynku mieszkalnego, jeśli nie stoi na nim już inny budynek, bo tylko wtedy - jeśli ów budynek został prawidłowo zgłoszony do użytkowania - grunt ten ma oznaczony w rejestrze sposób użytkowania jako "b" (pod zabudowę), a nie "r" (rolny). Wnioskodawczyni wskazała, iż nie koresponduje ze stanowiskiem, że mimo zapisania w planie zagospodarowania przestrzennego gruntu jako przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową, koniecznym jest aby "grunt w dacie nabycia nadawał się do zabudowy budynkiem mieszkalnym" - w rozumieniu wydanego pozwolenia na budowę. Pozwolenie takie może uzyskać tylko właściciel, a więc w chwili nabycia gruntu podatnik - nabywca nie może jednocześnie uzyskać pozwolenia na budowę. Zainteresowana uważa takie interpretacje za nieprawidłowe, a nadto krzywdzące dla podatnika i poważnie ograniczające podatnikowi możliwość skorzystania z przepisu. Wnioskodawczyni podkreśla, iż istotne jest bowiem przeznaczenie zakupionego gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego oraz wydatkowanie środków na jego zakup w ustawowym terminie.

Ponadto, Zainteresowana stoi na stanowisku, że wydatkowana przez Nią przed upływem dwóch lat od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego zaliczka na zakup udziału w gruncie pod budowę budynku mieszkalnego jest podstawą do zwolnienia z podatku dochodowego części przychodu zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i orzeczeniami sądowymi w podobnych przypadkach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w 2007 r. dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego, który nabyła w 2005 r. Zatem w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e)

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, należy podkreślić, iż momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na nabycie rzeczy lub praw określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy jest data faktycznego wydatkowania przychodu, np. data wpłaty zaliczki na nabycie gruntu lub udziału w gruncie przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego, na poczet ceny określonej w umowie przedwstępnej i umowie sprzedaży, pod warunkiem sfinalizowania oraz właściwego udokumentowania zawartej transakcji. Ww. przepis wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w tej umowie. Do zwolnienia przychodu na podstawie omawianego przepisu nie jest więc niezbędne nabycie w okresie dwóch lat nieruchomości, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel.

Z analizy opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni środki uzyskane z tytułu sprzedaży mieszkania zamierza wydatkować (na zaliczkę) na zakup udziału w gruncie przeznaczonym pod budowę własnego budynku mieszkalnego. Przedmiotowy grunt objęty jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. Został on uchwalony w 2003 r., tj. przed datą nabycia przez Zainteresowaną ww. udziału w gruncie. Ponadto, Wnioskodawczyni złożyła we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, że przychód uzyskany sprzedaży, o której mowa wyżej, przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

Jak wskazano wyżej, celem mieszkaniowym może być m.in. nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego.

Jednocześnie zauważyć należy, że status prawny gruntu przeznaczonego pod zabudowę budynkiem mieszkalnym powinien istnieć już w momencie jego nabycia, przy czym nie może on wynikać jedynie z zamiarów nabywcy tegoż gruntu. Decydujące znaczenie dla jego ustalenia mają postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego w dniu zakupu gruntu, a w przypadku jego braku, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu wydana przez właściwy organ gminy.

Jak wynika z analizy wniosku, przedmiotowa działka gruntu znajduje się na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w 2003 r. Tym samym należy uznać, że bez znaczenia pozostaje oznaczenie działki w księdze wieczystej dawnym numerem parceli jako działki rolnej, jeżeli zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowy grunt w chwili jego zakupu był przeznaczony m.in. pod zabudowę mieszkaniową.

Przenosząc powyższe rozważania na płaszczyznę rozpatrywanej sprawy należy podkreślić, iż udział w przedmiotowym gruncie zostanie nabyty w drodze wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz uregulowania prawne w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, który Zainteresowana zamierza przeznaczyć na zakup udziału w gruncie, przeznaczonym pod budowę własnego budynku mieszkalnego - może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., o ile umowa sprzedaży zostanie sfinalizowana w sposób wymagany przepisami Kodeksu cywilnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl