ILPB2/415-809/08-4/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-809/08-4/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 19 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu 12 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2008 r. Pan złożył do Urzędu Skarbowego w Legnicy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.

Pismem z dnia 15 grudnia 2008 r. nr (...) Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) - działając na podstawie art. 170 § 1 w związku z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego - przekazał wniosek Pana do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wyjaśnić bowiem należy, że zgodnie ze znowelizowanym art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, z dniem 1 lipca 2007 r. organem właściwym do dokonywania interpretacji przepisów prawa podatkowego został Minister Finansów.

Natomiast, stosownie do art. 14b § 6 Ordynacji podatkowej Minister Finansów upoważnił-w drodze ww. rozporządzenia - dyrektorów czterech izb skarbowych do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie, określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową upoważnionych organów.

W analizowanym przypadku, właściwym miejscowo organem podatkowym do wydania pisemnej interpretacji od dnia 1 lipca 2007 r. jest - w związku z § 6 ww. rozporządzenia - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 25 lutego 2009 r. nr (...), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 25 lutego 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 2 marca 2009 r.), zaś w dniu 12 marca 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania 9 marca 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 18 października 2006 r. Wnioskodawca zawarł z przedsiębiorstwem budowlanym umowę przedwstępną, której przedmiotem było wykonanie lokalu mieszkalnego posiadającego powierzchnię użytkową 50,86 m 2, komórkę lokatorską i miejsce parkingowe. Określono również łączną wartość przedmiotu umowy, która wynosiła 137.461,31 zł (brutto) przy 7% stawce podatku VAT - za mieszkanie i 22% podatku VAT - za miejsce parkingowe.

W związku z powyższym, dnia 12 grudnia 2006 r., Zainteresowany zawarł umowę z bankiem o mieszkaniowy kredyt budowlano - hipoteczny w złotych. Kredytodawca udzielił kredytu w kwocie 74.000 zł na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym. Transze kredytu zostały uruchomione w 2007 r. na rzecz przedsiębiorstwa budowlanego.

Dnia 1 sierpnia 2007 r. w kancelarii notarialnej Wnioskodawca zawarł umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu, sprzedaży i ustanowienia hipoteki z przedsiębiorstwem budowlanym (deweloperem). Przedmiotem ww. aktu notarialnego było mieszkanie z komórką lokatorską i miejscem parkingowym.

Z uzyskanych od ww. dewelopera dokumentów wynika, że decyzją z dnia 9 czerwca 2006 r. prezydent miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na przebudowie budynku koszarowego z przeznaczeniem na budynek mieszkalny wielorodzinny.

Następnie w dniu 9 lipca 2007 r. decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przedmiotowy deweloper otrzymał pozwolenie na użytkowanie przedmiotowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Dnia 30 lipca 2007 r. prezydent miasta w wydanym zaświadczeniu określił, że przedmiotowy lokal jest samodzielnym lokalem mieszkalnym.

Ponadto, Wnioskodawca informuje, że w ww. mieszkaniu do chwili obecnej jest zameldowanyi mieszka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wg podanego stanu faktycznego Wnioskodawcy przysługuje ulga podatkowa związana z odliczeniem odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie Jego potrzeb mieszkaniowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę zaistniałe fakty oraz przepisy prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, przysługuje Mu odliczenie od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002 - 2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Stosownie do art. 26b. ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył mieszkanie, które powstało w wyniku zrealizowanej przez dewelopera, przebudowy budynków koszarowych.

Zatem należy stwierdzić, iż przebudowa obiektu niemieszkalnego na budynek o charakterze mieszkalnym nie została dokonana przez Zainteresowanego osobiście, co stanowi niezbędny warunek do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Inwestycja nie jest też inwestycją wskazaną w art. 26b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., gdyż nie jest to lokal w nowo wybudowanym budynku, lecz w obiekcie już istniejącym i jedynie poddanym przebudowie.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Zainteresowany nabył mieszkanie w budynku mieszkalnym, który powstał w następstwie zrealizowanej przez dewelopera przebudowy obiektów koszarowych. W związku z tym, Zainteresowanemu nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej dotyczącej przedmiotowego lokalu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl