ILPB2/415-8/09-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-8/09-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2008 r. (data wpływu 24 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2003 r. jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W kwestii zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ZUS uznaje za prawidłowe zgłoszenie, zgodnie z którym płatnikiem składek na własne ubezpieczenie jest albo sam wspólnik spółki, albo spółka. W przypadku Zainteresowanego składki zdrowotne do chwili obecnej opłacała spółka, w której Wnioskodawca jest jednoosobowym wspólnikiem.

Wydatek ten nie obciąża spółki, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, stanowi należność.

Wydatek ten Zainteresowany musi zwrócić spółce. Dokonał tego Wnioskodawca w miesiącu grudniu, zwracając spółce środki pieniężne za opłacone składki zdrowotne za 2008 rok.

Zapłacone składki Zainteresowany odliczy od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w zeznaniu podatkowym za 2008 rok, zgodnie z art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca nie dokonał jeszcze zwrotu poniesionego wydatku przez spółkę za opłacone składki zdrowotne za okres od 2003 do 2007 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zwrocie poniesionego przez spółkę wydatku za opłacone składki zdrowotne, Zainteresowany będzie miał możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokona płatności tzn. np. w 2009 r., czy też taka możliwość wystąpi poprzez złożenie korekty zeznania podatkowego za lata 2003 - 2007 załączając wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, odliczenia opłaconych składek przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł dokonać od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu podatkowym o wysokości dochodu osiągniętego w roku, w którym dokona zwrotu spółce poniesionego wydatku, zgodnie z art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Suma zapłaconych i odliczonych składek nie może przekroczyć kwoty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany zamierza odliczyć od podatku zwrócone jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością opłacone za Niego w latach 2003-2007 składki zdrowotne.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 września 2004 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

2.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o czym stanowi art. 27b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność - w myśl art. 8 ust. 6 pkt 4 ww. ustawy - uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z tym, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, wspólnik ten podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 z późn. zm.).

W konsekwencji, składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne finansują w całości, z własnych środków, bezpośrednio sami ubezpieczeni, tj. wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, (art. 16 ust. 4 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 26 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia).

Podkreślić przy tym należy, że przepisy dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych oraz powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, nie przyznają jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcji płatnika w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego wspólnika tej spółki.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że z powołanego wyżej przepisu art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż warunkiem odliczenia od podatku jest to, aby składkę na ubezpieczenie zdrowotne w roku podatkowym opłacił bezpośrednio podatnik lub pobrał od niego płatnik zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w latach 2003 - 2008 składkę na Jego ubezpieczenie zdrowotne opłacała jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w myśl wyżej przytoczonych przepisów nie jest płatnikiem tej składki.

Natomiast w myśl art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2004 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

2.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o czym stanowi art. 27b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność - w myśl art. 8 ust. 6 pkt 4 ww. ustawy - uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z tym, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, wspólnik ten podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu, na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

W konsekwencji, składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne finansują w całości, z własnych środków, bezpośrednio sami ubezpieczeni, tj. wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, (art. 16 ust. 4 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 84 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że z powołanego wyżej przepisu art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż warunkiem odliczenia od podatku jest to, aby składkę na ubezpieczenie zdrowotne w roku podatkowym opłacił bezpośrednio podatnik lub pobrał od niego płatnik zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w latach 2003 - 2008 składkę na Jego ubezpieczenie zdrowotne opłacała jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w myśl wyżej przytoczonych przepisów nie jest płatnikiem tej składki.

Reasumując stwierdzić należy, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca za lata 2003 - 2007 nie ma prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku - w myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - gdyż nie został spełniony warunek opłacenia tej składki bezpośrednio przez podatnika lub nie została ona pobrana przez płatnika. Powyższego nie zmienia fakt, iż Zainteresowany zamierza zwrócić spółce zapłaconą za Niego składkę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl