ILPB2/415-799/11-4/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-799/11-4/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2011 r. (data wpływu 2 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu 28 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży lokalu niemieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży lokalu niemieszkalnego.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 21 października 2011 r. nr ILPB2/415-799/11-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 21 października 2011 r., zaś w dniu 28 października 2011 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 25 października 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem wniosku jest sprzedaż lokalu niemieszkalnego wzniesionego na działce nr 114/3 wraz z rozpoczętą na tej działce budową budynku magazynowego, stanowiącego wspólność małżeńską, wybudowanego w ramach inwestycji w latach 1997-2010. Inwestycja polegała na budowie pawilonu handlowo-usługowego z częścią mieszkalną składającego się z przylegających do siebie budynków: mieszkalno-usługowego oraz magazynowego. Wnioskodawczyni podała, iż inwestycja nie przebiegała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Była inwestycją prywatną. Zainteresowana nadmieniła, iż lokal nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynią, ani przez Jej męża.

Mąż Zainteresowanej nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawczyni w latach 1991-2008 prowadziła działalność gospodarczą. W latach 2009-2010 ww. działalność była zawieszona. Dnia 3 stycznia 2011 r. Zainteresowana złożyła wniosek o wyrejestrowanie działalności gospodarczej z dniem 1 stycznia 2011 r.

Od dnia 2 czerwca 1993 r. do chwili obecnej Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Grunt, na którym realizowana była budowa stanowią dwie przylegające do siebie działki nr 114/3 i 114/4. Działka nr 114/4 została kupiona do majątku wspólnego z mężem w 1993 r. Działka nr 114/3 została kupiona w ramach współwłasności małżeńskiej w 1994 r. Transakcja zakupu działek nie była opodatkowana podatkiem VAT.

Dla lokali użytkowych i mieszkalnych mieszczących się w ww. pawilonie, po wybudowaniu, wydane zostały decyzje pozwolenia na użytkowanie. Wnioskodawczyni nadmienia, iż w trakcie budowy jest jeszcze budynek magazynowy.

Począwszy od 1999 r. Zainteresowana korzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nakładów związanych z budową lokali użytkowych. Realizując inwestycję Wnioskodawczyni miała m.in. zamiar prowadzenia wynajmu prywatnego lokali, jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i czynny podatnik VAT.

Do nakładów ponoszonych wspólnie dla części użytkowej i mieszkalnej Zainteresowana stosowała proporcję wynikającą z powierzchni.

Wnioskodawczyni nadmieniła, iż przedmiotowy lokal, wraz z rozpoczętą budową budynku magazynowego, został sprzedany dnia 4 lipca 2011 r. Sprzedaż została opodatkowana 23-procentową stawką VAT i udokumentowana fakturą VAT. Kupujący nabył nieruchomość jako podatnik VAT na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż przedmiotowego lokalu wraz z poczynionymi nakładami na budowę budynku magazynowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

2.

Czy sprzedaż lokalu i nakładów dotyczących budynku magazynowego może wykazać i rozliczyć jako całość jeden z małżonków.

3.

W jaki sposób należy wykazać i rozliczyć przychód/dochodzę sprzedaży przedmiotowego lokalu wraz z poniesionymi nakładami na budowę budynku magazynowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni - w odniesieniu do pytania pierwszego - sprzedaż lokalu wraz z poczynionymi nakładami na budowę budynku magazynowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu nie jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W opinii Zainteresowanej, z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia na gruncie analizowanej sprawy, gdyż nabycie nieruchomości nastąpiło ponad pięć lat temu i sprzedaż nie jest dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Termin pięcioletni należy bowiem liczyć jako 5 lat kalendarzowych od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano zakupu działki nr 114/3.

Odnosząc się do pytania drugiego, Wnioskodawczyni stanęła na stanowisku, iż gdyby jednak sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy z małżonków winien wykazać dochód z niej odrębnie, w części na niego przypadającej.

Formułując odpowiedź na pytanie trzecie Zainteresowana podała, iż gdyby jednak sprzedaż podlegała opodatkowaniu, to zgodnie z artykułem 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosowałoby się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym os osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy w kontekście ustalenia obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Zainteresowaną prawa do gruntu.

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że działkę nr 114/3 Wnioskodawczyni nabyła na zasadach współwłasności majątkowej małżeńskiej w 1994 r. Na gruncie tym rozpoczęto budowę pawilonu handlowo-usługowego oraz budynku magazynowego. Następnie dnia 4 lipca 2011 r. lokal niemieszkalny znajdujący się na ww. gruncie wraz z rozpoczętą budową budynku magazynowego został sprzedany. Przedmiotowa sprzedaż nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 ww. ustawy). Co więcej, w myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane (...).

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy Kodeksu cywilnego, stwierdzić należy, iż w przypadku budowy budynków na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkami stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku uznać należy datę nabycia gruntu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone wyżej przepisy prawa, stwierdzić należy, iż dokonane w 2011 r. odpłatne zbycie lokalu niemieszkalnego znajdującego się nabytej w 1994 r. działce gruntu wraz z rozpoczętą budową budynku magazynowego - nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu wskazanego w tym przepisie.

W konsekwencji uznania stanowiska Zainteresowanej w odniesieniu do pytania pierwszego za prawidłowe odpowiedź na pytania drugie i trzecie stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl