ILPB2/415-792/13-2/ES - Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-792/13-2/ES Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaną darowizną udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaną darowizną udziałów oraz dotyczącej podatku od spadków i darowizn.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni może otrzymać w formie darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) z siedzibą w Polsce. Przedmiotem darowizny objęte będzie część lub wszystkie udziały posiadane w Spółce przez darczyńcę - męża Wnioskodawczyni, które pochodzą w całości z jego majątku osobistego. W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku osobistego Wnioskodawczyni.

Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna udziałów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

2. Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tut. Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od spadków i darowizn została wydana w dniu 14 listopada 2013 r. interpretacja indywidualna nr ILPB2/436-215/13-2/AJ.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nabycie przez Zainteresowaną w drodze darowizny udziałów w Spółce - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce - nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT.

Według Wnioskodawczyni, kwalifikacji tej nie zmienia okoliczność, że otrzymana przez Zainteresowaną darowizna będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Zdaniem Wnioskodawczyni, udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są przysługującymi udziałowcowi prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy udziałowcem a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawa te, w przypadku udziałów w kapitale zakładowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej zgodnie z prawem polskim i mającej siedzibę na terytorium Polski, podlegają wykonaniu na terytorium Polski.

W konsekwencji, nabycie przez osobę fizyczną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę na terytorium Polski tytułem darowizny podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT- przychody osiągnięte w związku z otrzymaniem darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski nie będą podlegać przepisom ustawy o PIT. Nieistotne jest przy tym, czy otrzymana przez podatnika darowizna zostanie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, czy też będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, nabycie przez Zainteresowaną w drodze darowizny udziałów w Spółce - spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce - będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT - nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl