ILPB2/415-788/08-2/JK - Opodatkowanie odsetek otrzymanych od dewelopera z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-788/08-2/JK Opodatkowanie odsetek otrzymanych od dewelopera z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 11 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek otrzymanych od dewelopera z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek otrzymanych od dewelopera z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Korzystając z kredytów bankowych zakupił od dewelopera mieszkania w celu wynajęcia ich i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów.

Ponieważ deweloper spóźniał się z oddaniem lokali mieszkalnych do użytkowania Zainteresowany nie mógł ich wynająć. Nie uzyskiwał On z tego tytułu przychodów, natomiast musiał opłacać koszty kredytów. Była to dla Niego podwójna strata.

Wnioskodawca wystąpił do dewelopera o formę odszkodowania z tytułu poniesionych strat. Deweloper wypłacił Mu odsetki za opóźnienie w oddaniu lokali. Po zakończeniu roku 2007 Zainteresowany otrzymał od dewelopera PIT-8C, w którym w pozycji "D", jako przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy zostały wykazane odsetki za opóźnienie w oddaniu lokali.

Sumę wykazanych przez dewelopera odsetek Wnioskodawca wpisał w poz. 75 PIT-36 za 2007 rok jako przychody z innych źródeł, doliczył je do sumy pozostałych przychodów i obliczył podatek wg skali podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Zainteresowany postąpił prawidłowo traktując otrzymane odsetki jako przychody z innych źródeł.

Jeżeli odsetki za opóźnienie w oddaniu lokali były ściśle związane ze źródłem przychodu jakim jest wynajem, być może należało je wpisać w poz. 65 zeznania PIT-36 za 2007 rok, jako przychody z najmu.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki za opóźnienie w oddaniu lokali, jako ściśle związane ze źródłem przychodów jakim jest wynajem powinny być potraktowane jak przychody z najmu, a nie jako odrębne źródło pozostałych przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są:

1.

stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2.

działalność wykonywana osobiście,

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza,

4.

działy specjalne produkcji rolnej,

5.

(uchylony),

6.

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

7.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym od

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)

innych rzeczy,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

8.

inne źródła.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany otrzymał od dewelopera - z tytułu nieterminowego oddania lokali - odsetki stanowiące formę odszkodowania.

Przychody zaliczane do źródeł przychodów z najmu zostały określone w pkt 6 ust. 1 ww. art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do przychodów z tego źródła zalicza się przychody otrzymane z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Powyższe oznacza, że jako przychody z najmu mogą być opodatkowane tylko dochody faktycznie uzyskane z tytułu najmu. Odsetki otrzymane z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem nie są więc przychodem uzyskanym z tytułu najmu tych lokali, wobec czego nie mogą być opodatkowane jako źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odsetki te stanowią przysporzenie majątkowe po stronie Zainteresowanego wobec czego muszą zostać opodatkowane w inny sposób.

W katalogu źródeł przychodów zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jako źródła przychodów wymienione zostały przychody z "innych źródeł". Uszczegółowieniem ww. przepisu jest art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychód z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych; zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego; alimenty; stypendia; dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14; dopłaty; nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego, zawiera bowiem jedynie przykładowe wskazanie przychodów zaliczanych do tego źródła, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę słowa "w szczególności". Wobec tego przychodem z innych źródeł będzie dla podatnika każde przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy. Takim przysporzeniem są odsetki otrzymane przez Zainteresowanego od dewelopera z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych.

Reasumując stwierdzić, należy iż odsetki otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych, które miały być przeznaczone na wynajem, nie stanowią przychodu z tytułu najmu tych lokali. Stanowią one przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako źródło z tego tytułu winny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl