ILPB2/415-785/09-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-785/09-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 25 października 2007 r. matka Zainteresowanej otrzymała zgodę spółdzielni mieszkaniowej na przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe lokalu mieszkalnego. Wyrazem tej zgody była umowa z dnia 25 października 2007 r. o warunkach przekształcenia. Naliczoną w umowie kwotę do zapłaty uiszczono ostatecznie 25 października 2007 r. i w tym dniu również podpisano umowę przyjmując jej warunki.

25 sierpnia 2008 r. zmarła matka Wnioskodawczyni zostawiając między innymi mieszkanie.

W dniu 10 grudnia 2008 r. na podstawie prawomocnego postanowienia sądu w sprawie o nabycie spadku po zmarłej Zainteresowana nabyła wraz z rodzeństwem po 1/3 części masy spadkowej. Jak wynika z postanowienia w skład spadku wchodzi między innymi wkład mieszkaniowy zgromadzony przez zmarłą w spółdzielni mieszkaniowej.

W dniu 26 lutego 2009 r. aktem notarialnym rodzeństwo Wnioskującej o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zrzekło się prawa do wkładu mieszkaniowego i jakichkolwiek praw do przedmiotowego lokalu na Jej rzecz.

4 marca 2009 r. Zainteresowana podpisała umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ze spółdzielnią mieszkaniową, które przysługiwało uprzednio Jej mamie i wygasło w dniu 25 sierpnia 2008 r. na skutek zgonu.

9 marca 2009 r. spółdzielnia mieszkaniowa aktem notarialnym zawarła z Wnioskodawczynią umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

9 marca 2009 r. Zainteresowana dokonała aktem notarialnym przedwstępnej umowy sprzedaży.

28 kwietnia 2009 r. aktem notarialnym została dokonana sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Wnioskodawczyni wskazuje, że w przedmiotowym lokalu na pobyt stały była zameldowana w okresach:

13 września 1982 r. - 25 sierpnia 2005 r.,

10 listopada 2005 r. - dnia sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zostały spełnione warunki uprawniające do skorzystania z ulgi "meldunkowej" zwalniające Zainteresowaną na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zawarła Jej matka ze spółdzielnią w dniu 25 października 2007 r.. Zasady zawierania z członkiem spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego umowy przeniesienia własności lokalu, określają przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w szczególności art. 12. Zgodnie z ustępem 1 tego artykułu - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 lipca 2007 r. - na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

1.

spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami z zastrzeżeniem pkt 2;

2.

spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;

3.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Umowę przeniesienia własności spółdzielnia mieszkaniowa zawiera w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną.

Uchylenie z dniem 31 lipca 2007 r. art. 12 w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie zmienia zatem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sytuacji prawno-podatkowej członków spółdzielni, którzy po wejściu w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873) zwarli umowę przeniesienia własności lokalu, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami określonymi w art. 7 ust. 2.

W dniu podpisania umowy, tj. 25 października 2007 r. matka Zainteresowanej dokonała ww. spłat w kwocie 27,28 zł (co potwierdzono w § 2 podpisanej umowy). Jak wynika z § 1 ust. 2 tej umowy "z chwilą zawarcia niniejszej umowy, członek uzyskuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego". Umowę matka zawarła 25 sierpnia 2008 r.. Przy spełnieniu przez nią wszystkich warunków; do dnia zgonu nie otrzymała aktu notarialnego.

Zainteresowana uważa, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało mamie od dnia zawarcia umowy, a akt notarialny miał być jedynie potwierdzeniem przekształcenia prawa własności.

Zainteresowana wskazuje, że ustawa nie definiuje dla swoich potrzeb pojęcia nabycia, nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od potocznego rozumienia tego pojęcia. W związku z tym należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w potocznym rozumieniu tego pojęcia. Dlatego w kategorii nabycia należy potraktować zawartą przez strony umowę o przekształcenie prawa do zajmowanego lokalu, która określiła warunki płatności i obowiązujące terminy, których spełnienie skutkuje ważnością zawartej umowy na gruncie prawnym.

W przedstawionym stanie będzie to 25 października 2007 r.. Następny dokument potwierdziłby tylko wcześniejszy fakt nabycia prawa do przekształcenia zajmowanego lokalu mieszkalnego z lokatorskiego na własnościowe.

Umowa ta nie została nigdy unieważniona. Wnioskodawczyni nadmienia jednak, że administracja spółdzielni domagała się zwrotu umowy o przekształcenie ww. lokalu, którą zawarła z Jej mamą w dniu 25 października 2007 r.. W konsekwencji postępowania spółdzielni mieszkaniowej, we wszystkich następnych dokumentach, tj. postanowieniu sądu i aktach notarialnych zamiast spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego widnieje zapis - wkład mieszkaniowy.

W dniu 4 marca 2009 r. spółdzielnia mieszkaniowa podpisała z Zainteresowaną umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, a w dniu 9 marca 2009 r. umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - umowa taka była już wcześniej zawarta z Jej mamą w dniu 25 października 2007 r..

Reasumując Wnioskodawczyni uważa, że:

* mieszkanie to zostało przekształcone w dniu 25 października 2007 r. (przez Jej mamę),

* mama zmarła 25 sierpnia 2008 r.

w związku z powyższym spełnia warunki uprawniające do skorzystania z ulgi "meldunkowej".

Zainteresowana wskazuje, że zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące uzyskanego przychodu ze zbycia określonych nieruchomości i innych ww. praw majątkowych ma zastosowanie do nieruchomości i praw nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) po dniu 31 grudnia 2006 r., a ponadto warunkiem umożliwiającym zastosowanie tego zwolnienia jest, oprócz powyższego zameldowanie podatnika w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przez datą zbycia.

W zbytym lokalu Wnioskodawczyni była zameldowana w okresach:

13 września 1982 r. - 25 sierpnia 2005 r.,

10 listopada 2005 r. - dnia sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r..

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, decydujące znaczenie dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w drodze spadkobrania w 2008 r. i następnie działu spadku w 2009 r. otrzymała wkład mieszkaniowy zgromadzony w spółdzielni mieszkaniowej przez Jej matkę. W dniu 4 marca 2009 r. Zainteresowana podpisała z ww. spółdzielnią mieszkaniową umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, które to prawo w dniu 9 marca 2009 r. zostało przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wyżej wymienione prawo zostało zbyte przez Wnioskodawczynię w dniu 28 kwietnia 2009 r..

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dnia 1 stycznia 2009 r., gdyż do nabycia przez Zainteresowaną spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego doszło w dniu 9 marca 2009 r..

W konsekwencji przy sprzedaży przedmiotowego mieszkania Wnioskodawczyni nie będzie mogła skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej, określonej w art. 21 ust. 1 pkt 126, gdyż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. brak jest przepisów konstytuujących tą ulgę.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 u.p.d.o.f. - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy oraz przedstawiony we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego stan faktyczny stwierdzić należy, że w sytuacji nabycia nieruchomości po dniu 31 grudnia 2008 r., zastosowania nie znajdzie przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż obowiązywał on tylko do opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r..

Tak więc z uwagi na nabycie lokalu w 2009 r. Wnioskodawczyni nie spełniła warunków uprawniających do skorzystania z ulgi meldunkowej, a uzyskany dochód powinna opodatkować 19% podatkiem dochodowym, chyba że skorzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.

Tutejszy organ pragnie nadmienić, że dokumenty dołączone przez Zainteresowaną do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl