ILPB2/415-705/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-705/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 8 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia dywidendy spadkobiercy udziałowca Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia dywidendy spadkobiercy udziałowca Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 24 lutego 2009 r. zmarł udziałowiec Wnioskodawcy.

W dniu 9 maja 2009 r. na walnym zgromadzeniu udziałowców podjęto uchwałę o podziale zysku za rok 2008.

Wypłacono dywidendę wszystkim udziałowcom, z wyjątkiem dywidendy po zmarłym udziałowcu, ponieważ do tego czasu nie otrzymano postanowienia sądu o nabyciu spadku.

W dniu 8 czerwca 2009 r. brat zmarłego udziałowca przedłożył w siedzibie Zainteresowanego postanowienie sądu rejonowego stwierdzające, że nabył spadek w całości.

Przyjęcie brata zmarłego udziałowca w poczet udziałowców Spółki nastąpi na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników.

Po przedłożeniu przez brata zmarłego udziałowca, postanowienia sądu rejonowego

o nabyciu spadku, wypłacono Mu w czerwcu 2009 r., dywidendę za 2008 r. - przed formalnym przyjęciem Go jako udziałowca Spółki - pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, postąpił prawidłowo pobierając od wypłaty dywidendy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ jak wynika z treści art. 924 oraz art. 925 Kodeksu cywilnego - z chwilą śmierci spadkodawcy otwiera się spadek i z tą chwilą nabywa go spadkobierca. Ponadto z treści art. 193 § 1 Kodeksu spółek handlowych wynika, że uprawnieni do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

W świetle tych przepisów zdaniem Zainteresowanego, brat zmarłego udziałowca stał się wspólnikiem Spółki w chwili śmierci spadkodawcy pomimo, że postanowienie sądu o nabyciu spadku wydane zostało w terminie późniejszym, tj. w dniu 22 maja 2009 r. (dzień uprawomocnienia się postanowienia) a formalne przyjęcie jako udziałowca Spółki nastąpi dopiero na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników.

W związku z powyższym bratu zmarłego udziałowca wypłacona została dywidenda tak jak każdemu udziałowcowi oraz pobrano zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

1.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

2.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

3.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

4.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Przepis art. 24 ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Z treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wynika, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z treścią art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, przy czym nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Ponadto w myśl art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W myśl art. 183 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika. W tym przypadku umowa spółki powinna określać warunki spłaty spadkobierców niewstępujących do spółki, pod rygorem bezskuteczności ograniczenia lub wyłączenia.

Stosownie do postanowień art. 193 ww. kodeksu uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 24 lutego 2009 r. zmarł udziałowiec Wnioskodawcy. Następnie w dniu 9 maja 2009 r. na walnym zgromadzeniu udziałowców podjęto uchwałę o podziale zysku za rok 2008.

Wypłacono dywidendę wszystkim udziałowcom, z wyjątkiem dywidendy po zmarłym udziałowcu, ponieważ do tego czasu nie otrzymano postanowienia sądu o nabyciu spadku.

W dniu 8 czerwca 2009 r. brat zmarłego udziałowca przedłożył w siedzibie Zainteresowanego postanowienie sądu rejonowego o nabyciu spadku w całości.

Na tej podstawie wypłacona została w czerwcu 2009 r., dywidenda za 2008 r. - przed formalnym przyjęciem go jako udziałowca Spółki - pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż Wnioskodawca postąpił prawidłowo pobierając podatek dochodowy od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl