ILPB2/415-696/08-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-696/08-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej Dom Maklerski przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 30 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obliczenia dochodu z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obliczenia dochodu z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 oraz art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1999 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej zwanej ustawą, Dom Maklerski obowiązany jest do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - Informacji PIT-8C.

W składanych informacjach Dom Maklerski jest zobowiązany wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego Jego klientem z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Klient, dla którego Dom Maklerski prowadzi rachunek papierów wartościowych, posiada na tym rachunku certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego. Klient składa żądanie wykupu certyfikatów. Żądanie to jest realizowane przez fundusz, a na rachunku klienta zapisywane są środki z tytułu tego wykupu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Dom Maklerski sporządzając Informację PIT-8C dla klienta powinien mu wykazać w tej informacji przychód uzyskany z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

W jaki sposób należy obliczyć przychód (dochód) uzyskany przez klienta z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa, w przypadku przychodów uzyskiwanych z papierów wartościowych, dzieli je na dwie kategorie. Pierwszą jest dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, regulowany przez art. 30b ustawy. Dochód ten jest opodatkowany 19% stawką podatku i podlega ujawnianiu w Informacji PIT-8C sporządzanej przez Dom Maklerski. Na podstawie tej informacji klient zobowiązany jest do sporządzenia rocznego zeznania podatkowego PIT-38.

Drugą kategorią jest przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych regulowany art. 30a ustawy. Ten przychód (dochód) opodatkowany jest podatkiem zryczałtowanym w wysokości 19%. Co do zasady, przy tym rodzaju przychodu (dochodu) nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu. Przychodu tego nie ujawnia się w Informacji PIT-8C, zryczałtowany podatek jest odprowadzany przez podmiot udostępniający klientowi środki pieniężne z tego tytułu.

W opinii Domu Maklerskiego przychód uzyskany z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz inwestycyjny na żądanie klienta jest przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 30a pkt 5 ustawy 19% zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się z zastrzeżeniem art. 52a, od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Zgodnie z art. 5a pkt 14 ustawy za fundusze kapitałowe uważa się między innymi fundusze inwestycyjne. Stąd należy uznać, iż dochód z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych jest dochodem uzyskanym z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, a tym samym dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który nie podlega ujawnieniu w Informacji PIT-8C.

Artykuł 52a ustawy, przewiduje pewne zwolnienia przedmiotowe z podatku, o którym mowa w art. 30a ustawy. Zgodnie z art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy zwolnione są z podatku dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5, jeżeli dochody te są wypłacane podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001 r., jednak w opisywanej powyżej sytuacji zwolnienie to nie ma zastosowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Domu Maklerskiego dochód z tytułu wykupu certyfikatu inwestycyjnego powinien być opodatkowany zgodnie z zasadami określonymi w art. 30a ustawy. Oznacza to, że dochód ten opodatkowany będzie 19% zryczałtowanym podatkiem potrącanym przez podmiot udostępniający środki klientowi, przy wypłacie tych środków. Należy zwrócić uwagę, że art. 30a pkt 5 ustawy wyraźnie mówi o dochodzie z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, co oznacza, że Dom Maklerski - jako podmiot udostępniający klientowi środki z tytułu wykupu certyfikatów - potrącając 19% podatek (mimo, że podatek ten ma charakter zryczałtowany) powinien uwzględnić jednak koszty, jakie klient poniósł na nabycie tych certyfikatów. 19% podatek należy więc pobrać od różnicy: kwota uzyskana przez klienta z wykupu minus koszty, jakie klient poniósł na nabycie certyfikatów.

Taki tok rozumowania popiera brzmienie art. 30a ust. 6 ustawy, z którego wyraźnie wynika, że zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania w odniesieniu do ściśle określonych przychodów - nie ma wśród nich dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu pragnie zauważyć, że Spółka opisując zdarzenie przyszłe błędnie określiła datę wydania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podając dzień 26 lipca 1999 r., gdy w rzeczywistości datą uchwalenia przedmiotowej ustawy jest dzień 26 lipca 1991 r. Ponadto przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaprezentowanego zdarzenia przyszłego Dom Maklerski powołuje art. 30a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. organ przyjął jednak, że Spółka miała na myśli art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl