ILPB2/415-688/08-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-688/08-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu - 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości gruntowych nabytych w latach 1997-1999 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości gruntowych nabytych w latach 1997-1999, oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W latach 1997-1999 Wnioskodawca nabył nieruchomości rolne. Następnie w wyniku decyzji wójta na podstawie m.in. przepisów art. 94 ust. 1, art. 96 ust. 1 i 4, art. 97 ust. 1, art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości (Dz. U. Nr 268, poz. 2663), nieruchomości te zostały podzielone na mniejsze działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Wnioskodawca informuje, że planuje sprzedaż przedmiotowych działek.

Ponadto Zainteresowany wyjaśnił, że nieruchomości te nie są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej (nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej, jest wspólnikiem w spółkach komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz spółkach z o.o.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Do jakiego rodzaju przychodów należy zakwalifikować przychód uzyskany w wyniku zbycia działek, które powstały w wyniku podzielenia nieruchomości rolnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu zbycia działek, które powstały w wyniku podzielenia nieruchomości rolnej, stanowi przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. W związku z tym przychód ten nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ 5 lat od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Powyższe stanowisko Zainteresowany uzasadnia w następujący sposób.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej ustawa o PIT - źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową. usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zbycie działek powstałych w wyniku podzielenia nabytych w latach 90-tych nieruchomości rolnych nie może być, w opinii Wnioskodawcy uznane za prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT. Majątek ten został bowiem nabyty na własne potrzeby Zainteresowanego, a z okoliczności nabycia nieruchomości nie wynika zamiar wykonywania tego typu działalności w sposób zorganizowany i ciągły. Działania związane z podziałem nieruchomości i sprzedaż wyodrębnionych działek budowlanych nie wykroczyły poza czynności konieczne do zbycia majątku osobistego.

W ocenie Wnioskodawcy z uwagi, iż przychód z tytułu zbycia działek nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej a od czasu nabycia działek minęło 5 lat, przychód ten nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT.

Zainteresowany wskazuje, iż powyższe stanowisko potwierdzone zostało w pismach organów podatkowych, np.:

1.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie w decyzji z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. PBF/4117-005-19/07, stwierdził: "Zdaniem Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej przedstawiony w przedmiotowej sprawie stan faktyczny nie wskazuje, aby dokonywana przez Wnioskodawców sprzedaż działek budowlanych wydzielonych z posiadanych gruntów rolnych miała znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie bowiem z tym przepisem działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej stoi na stanowisku, iż podjęte przez Wnioskodawców w przedstawionym stanie faktycznym działania nie wykraczają poza czynności konieczne do zbycia majątku osobistego. Zatem brak jest podstaw do uznania, iż Wnioskodawcy prowadzą działalność handlową w tym zakresie".

2.

Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. ILPB2/415-360/08-4/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził: "W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. W sytuacji przedstawionej we wniosku, należy przyjąć iż sprzedaż czterech działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego będącego współwłasnością Wnioskodawczyni w związku z sytuacją rodzinną nie spełnia kryteriów uznania jej za dokonaną w ramach działalności gospodarczej. Przy czym należy zastrzec, iż ustalenie, czy w konkretnych okolicznościach sprzedaż działek budowlanych wypełniała znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, może być przedmiotem ewentualnego postępowania podatkowego. Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie ww. nieruchomości, nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem będzie dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto, o ile nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Faktu tego nie zmienia okoliczność, iż w późniejszym okresie nastąpiła zmiana przeznaczenia przedmiotowych gruntów. Istotna jest bowiem w tym aspekcie wyłącznie data nabycia nieruchomości".

Podsumowując, przychód z tytułu zbycia działek, które powstały w wyniku podzielenia nieruchomości rolnej, stanowi w opinii Wnioskodawcy, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. W związku z tym przychód ten nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ 5 lat od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem należy stwierdzić, iż aby odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowiło źródła przychodu, w rozumieniu ww. przepisu, konieczne jest spełnienie łącznie następujących warunków:

* zbycie nie może następować w wykonaniu działalności gospodarczej,

* zbywane grunty nie mogą stanowić składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej,

* zbycie musi nastąpić po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nieruchomości, które Wnioskodawca zamierza sprzedać zostały przez Niego nabyte w latach 1997-1999. Ponadto przedmiotowe grunty nie są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej, a ich zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż uzyskany przez Zainteresowanego przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości rolnych, przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, nie będzie stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Zainteresowanego interpretacji podatkowych, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu pragnie poinformować, iż ustalenie, czy w konkretnych okolicznościach sprzedaż przedmiotowych działek wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, może być przedmiotem ewentualnego postępowania podatkowego.

Jednocześnie dodaje się, że w odniesieniu do zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów została wydana interpretacja indywidualna w dniu 19 stycznia 2009 r., nr ILPP1/443-1009/08-2/MT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl