ILPB2/415-679/13-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-679/13-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Osoba fizyczna posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka A). Osoba fizyczna planuje wnieść te udziały po ich cenie rynkowej jako aport do spółki akcyjnej (spółka B).

W zamian za wniesione aportem udziały w spółce A, osoba fizyczna obejmie akcje w spółce B. W wyniku wniesienia aportu spółka akcyjna (spółka B), do której wnoszony jest aport, uzyskuje bezwzględną większość praw głosu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka A), której udziały są przedmiotem aportu.

Nominalna wartość akcji w spółce B nabywanych przez osobę fizyczną jest niższa niż wartość rynkowa wnoszonych aportem udziałów w spółce A. Natomiast wartość nominalna akcji jest niższa niż ich wartość rynkowa. Osoba fizyczna udziały w spółce A, które obecnie zamierza wnieść w formie aportu, nabyła po cenie istotnie niższej niż ich obecna wartość rynkowa.

Zarówno osoba fizyczna, jak i spółka nabywająca są rezydentami dla celów podatku dochodowego.

2.

Stan faktyczny jak w punkcie 1, z tym że wartość rynkowa wnoszonych aportów będzie równa wartości nominalnej obejmowanych akcji.

3.

Osoba fizyczna posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka A). Osoba fizyczna planuje wnieść te udziały po ich cenie rynkowej jako aport do spółki akcyjnej (spółka B).

W zamian za wniesione aportem udziały w spółce A, osoba fizyczna obejmie akcje w spółce B. Spółka akcyjna B posiada bezwzględną większość praw głosu w spółce A. W wyniku wniesienia aportu spółka akcyjna (spółka B) zwiększa ilość praw głosu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka A), której udziały są przedmiotem aportu.

Nominalna wartość akcji w spółce B nabywanych przez osobę fizyczną jest niższa niż wartość rynkowa wnoszonych aportem udziałów w spółce A. Natomiast wartość nominalna akcji jest niższa niż ich wartość rynkowa. Osoba fizyczna udziały w spółce A, które obecnie zamierza wnieść w formie aportu, nabyła po cenie istotnie niższej niż ich obecna wartość rynkowa.

Zarówno osoba fizyczna, jak i spółka nabywająca są rezydentami dla celów podatku dochodowego.

4.

Stan faktyczny jak w punkcie 3, z tym że wartość rynkowa wnoszonych aportów będzie równa wartości nominalnej obejmowanych akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy opisana w przedstawionych stanach faktycznych transakcja będzie prowadziła do powstania po stronie osoby fizycznej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy ww. pytania w odniesieniu do sytuacji nr 3 i nr 4 przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego. W zakresie odpowiedzi na ww. pytanie w odniesieniu do sytuacji nr 1 i nr 2 przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego w dniu 15 października 2013 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-679/13-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uznaje się za przychód wartości udziałów/akcji przekazanych udziałowcom/akcjonariuszom spółki w zamian za wniesione przez tych akcjonariuszy aportem udziały/akcje innej spółki, jeżeli w wyniku wniesienia aportu spółka nabywająca uzyska w spółce, której udziały/akcje są przedmiotem aportu bezwzględną większość praw głosu lub posiadała już taką większość a w wyniku wniesienia aportu spółka nabywająca zwiększyła liczbę udziałów/akcji w spółce, której udziały/akcje były przedmiotem aportu, o ile oba podmiotu uczestniczące w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Wobec powyższego w opinii Zainteresowanej, w przedstawionej sytuacji po stronie osoby fizycznej nie wystąpi przychód, a w konsekwencji opisana czynność nie będzie generowała po stronie osoby fizycznej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c).

Artykuł 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W myśl art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Natomiast stosownie do treści art. 24 ust. 8b ww. ustawy, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy, lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Mając na uwadze przedstawione uregulowania prawne, a także treść opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego - w szczególności fakt, że w wyniku wniesienia przez Wnioskodawczynię aportu udziałów (w spółce A) spółka nabywająca (spółka B) posiadająca bezwzględną większość praw głosów w spółce A zwiększy tą ilość - stwierdzić należy, że po stronie Zainteresowanej - stosownie do art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie powstanie przychód z tytułu objęcia akcji w spółce B. Wskazać należy, że dla zastosowania ww. przepisu znaczenia nie mają wartości wnoszonych udziałów, czy obejmowanych akcji.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, że wniosek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu 15 października 2013 r. został załatwiony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl