ILPB2/415-673/08-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-673/08-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za wynagrodzeniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za wynagrodzeniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowany jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie posiadane przez Niego udziały zostały nabyte od pierwszego udziałowca tej spółki. W przyszłości Wnioskodawca zamierza dofinansować spółkę poprzez objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny przekraczający wartość nominalną tychże udziałów (tzw. agio).

W przypadku odniesienia sukcesu przez tą spółkę wszystkie posiadane przez Zainteresowanego udziały zostaną zbyte tejże spółce w celu ich umorzenia.

Umorzenie udziałów będzie mieć charakter dobrowolny i odpłatny. Wynagrodzenie umorzeniowe zostanie wypłacone z czystego zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w razie odpłatnego zbycia wszystkich posiadanych udziałów w spółce w celu ich umorzenia, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie podlegać faktycznie uzyskany dochód, którym będzie przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, tj. wydatki poniesione na objęcie udziałów (wartość nominalna udziałów oraz nadwyżka ponad tą wartość - agio) i wydatki poniesione na nabycie udziałów (cena ich nabycia).

Zdaniem Wnioskodawcy, w razie odpłatnego zbycia przez danego wspólnika wszystkich posiadanych przez niego udziałów w spółce w celu ich umorzenia opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie podlegać faktycznie uzyskany dochód, tj. przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, którymi będą: w odniesieniu do nabytych udziałów - wydatki na ich nabycie, natomiast w odniesieniu do udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny przekraczający ich wartość nominalną (agio) - wydatki na objęcie tychże udziałów, tj. ich wartość nominalna oraz wpłacona nadwyżka ponad tą wartość (agio).

W razie odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (umorzenie dobrowolne) opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega faktycznie uzyskany dochód z tytułu wynagrodzenia otrzymanego za zbywane udziały.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają szczególne zasady ustalania dochodu m.in. z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia (art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy). Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy (...).

Mając na uwadze, iż umarzane będą udziały, które zostały nabyte oraz które zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny - w opinii Zainteresowanego - przy ustaleniu kosztów znajdzie zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. W świetle tego przepisu kosztem uzyskania przychodów będą wydatki uprzednio poniesione na nabycie umarzanych udziałów oraz wszystkie wydatki poniesione na objęcie udziałów, które będą równe wartości nominalnej objętych udziałów oraz wydatkowanej nadwyżki ponad wartość nominalną tychże udziałów (agio).

Wnioskodawca wskazuje, że powyższy sposób ustalenia podstawy opodatkowania został zaakceptowany w podobnych interpretacjach m.in. przez następujące organy podatkowe: Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie (postanowienie dot. interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 7 lutego 2007 r., znak: PD-Ib-415-3/07), Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu (decyzja z dnia 19 czerwca 2007 r., znak PF-II/41171-0006/07/SK), a także Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2007 r., znak ILPB2/415-162/07-2/MT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów dochodem z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia będzie nadwyżka przychodu otrzymanego z tego tytułu nad kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wydatkami poniesionymi na objęcie udziałów i wydatkami poniesionymi na nabycie udziałów.

W ten sposób ustalony dochód stanowi podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism organów podatkowych, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl