ILPB2/415-668/09-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-668/09-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Andrzeja S. przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce. Jednocześnie jest rolnikiem i zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zainteresowany jest właścicielem nieruchomości, stanowiącej działkę nr xx/3 o pow. 6,10 ha, niezabudowanej oraz nieruchomości stanowiącej działkę nr yy/7 o pow. 2,15 ha, również niezabudowanej.

Ponadto, Wnioskodawca jest współwłaścicielem (wraz z żoną) nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę nr zz/2 o pow. 0,85 ha. Ww. nieruchomości stanowią jedną zorganizowaną całość (graniczą ze sobą).

Zainteresowany wskazuje, iż w planie zagospodarowania przestrzennego wszystkie ww. działki przeznaczone są pod tereny gruntów rolnych bez prawa zabudowy.

Działkę nr xx/3 oraz yy/7 Wnioskodawca otrzymał na podstawie umowy darowizny od swoich rodziców w dniu 10 czerwca 1991 r., natomiast w dniu 24 czerwca 1991 r. nabył wraz z żoną na podstawie umowy sprzedaży działkę nr zz/2.

Natomiast dnia 27 lutego 2009 r. Zainteresowany oraz Jego żona zawarli warunkową umowę sprzedaży ww. nieruchomości. Do dnia 30 września 2009 r. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Zainteresowany podaje, iż nabywcą nieruchomości jest spółka kapitałowa - sp. z o.o., która nabytej nieruchomości nie będzie wykorzystywać na cele rolnicze.

Wnioskodawca nie zamierza w przyszłości dokonywać kolejnych sprzedaży nieruchomości. Ponadto, część środków ze sprzedaży nieruchomości zamierza przeznaczyć na modernizacje gospodarstwa, które zamierza dalej prowadzić.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych wówczas, kiedy sprzedaż zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

2.

Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy sprzedaży, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych wówczas, kiedy sprzedaż zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

3.

Czy sprzedaż przedmiotowych nieruchomości przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej oraz nie będącą podatnikiem VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania pierwsze i drugie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 22 września 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP2/443-840/09-2/MR.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytań pierwszego i drugiego - na Zainteresowanym jako osobie fizycznej dokonującej sprzedaży nieruchomości niezbudowanej, stanowiącej grunty rolne nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) od dnia 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie ustawodawca w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wskazał, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zdaniem Zainteresowanego, znowelizowane zasady opodatkowania nie wprowadzają jednakże zmian przepisów odnoszących się do powstania przychodu z tego źródła. Przychód powstaje jedynie wówczas, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednocześnie zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu jednorodzinnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wnioskodawca wskazuje, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, odnieść się zatem należy do przepisów prawa ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości (art. 47 Kodeksu cywilnego).

W ocenie Zainteresowanego, w niniejszej sprawie bieg tego terminu winien zatem być liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości wskazanej w niniejszym wniosku, tj. od końca 1991 r.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wyraził pogląd, iż sprzedaż ma być dokonana w 2009 r. Ponadto, sprzedaż przedmiotowego niezabudowanego gruntu nie będzie w ocenie Zainteresowanego stanowić źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości minął okres dłuższy niż 5 lat.

Ponadto zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uregulowanie, Zainteresowany wyraża pogląd, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przytoczone powyżej argumenty, w ocenie Wnioskodawcy, na Nim - jako osobie fizycznej dokonującej sprzedaży nieruchomości niezbudowanej, stanowiącej grunty rolne - nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl