ILPB2/415-663/09-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-663/09-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2009 r. (data wpływu 26 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego z zagranicznej polisy ubezpieczeniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego z zagranicznej polisy ubezpieczeniowej,

* podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania świadczeń otrzymanych z zagranicznej polisy ubezpieczeniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 1 grudnia 2006 r. obywatel Niemiec, będący osobą obcą dla Wnioskodawczyni, zawarł z firmą ubezpieczeniową polisę ubezpieczeniową na prywatne ubezpieczenie rentowe, emerytalne połączone z funduszem, wpłacając na ubezpieczenie jednorazową kwotę. Sporządzając umowę o ww. polisie zaznaczył on Wnioskodawczynię jako osobę kontynuującą polisę w razie jego śmierci. Po jego śmierci firma ubezpieczeniowa poinformowała Wnioskodawczynię jako osobę uposażoną, że może kontynuować umowę i otrzymać świadczenia wynikające z ubezpieczenia emerytalnego z przesuniętą wypłatą emerytury i wybranym prawie kapitałowym w formie renty (emerytury) dożywotniej bądź może wypowiedzieć umowę i otrzymać wartość polisy pomniejszoną o opłaty wynikające z tytułu wypowiedzenia umowy. Zainteresowana wybrała opcję jednorazowej wypłaty. W związku z powyższym firma ubezpieczeniowa na konto Wnioskodawczyni wpłaciła kwotę pomniejszoną o wartość opłat wynikających z tytułu wypowiedzenia umowy.

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż podstawą wypłaty od ubezpieczyciela zagranicznego było ubezpieczenie osobowe osoby obcej i otrzymane świadczenie nie jest tożsame z:

* nabyciem praw do wkładu oszczędnościowego,

* nabyciem praw jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego,

* albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego,

na wypadek śmierci, o którym mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawczyni powinna od podanej kwoty odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych.

2.

Czy Wnioskodawczyni powinna od podanej kwoty odprowadzić podatek od spadków i darowizn.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pierwsze z wyżej przedstawionych pytań, natomiast w zakresie odpowiedzi na drugie pytanie wydano interpretację indywidualną o numerze ILPB2/436-112/09-2/MK z dnia 18 września 2009 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zakresie pytania 1, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ podstawą wypłaty od ubezpieczyciela zagranicznego było ubezpieczenie osobowe osoby obcej, otrzymana przez Zainteresowaną kwota korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i nie podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy zwalnia się od podatku kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych za wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, tj. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Stosownie do art. 829 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:

1.

przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku,

2.

przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków - uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Przywołany powyżej przepis Kodeksu cywilnego odnosi się do rodzaju ubezpieczenia osobowego, którego Wnioskodawczyni jest beneficjentem. Jak wynika bowiem z przestawionego stanu faktycznego po śmierci osoby ubezpieczonej, obywatela Niemiec, Wnioskodawczyni jako osoba upoważniona na taką okoliczność otrzymała przelewem bankowym na swoje konto kwotę tytułem ubezpieczenia osobowego.

Ponieważ podstawą wypłaty przez ubezpieczyciela zagranicznego kwoty pieniężnej dla Wnioskodawczyni było ubezpieczenie osobowe osoby trzeciej należy stwierdzić, iż otrzymana przez Nią z tego tytułu kwota korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym, o ile przedmiotowe ubezpieczenie nie było ubezpieczeniem związanym z funduszem kapitałowym i nie obejmuje dochodów z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z tym ubezpieczeniem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl