ILPB2/415-637/10-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-637/10-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zadośćuczynienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zadośćuczynienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 7 maja 2009 r., na skutek wypadku komunikacyjnego, który miał miejsce miesiąc wcześniej, zmarła matka Wnioskodawcy. Oskarżony, który został uznany prawomocnym wyrokiem sądu z dnia 12 października 2009 r. za winnego spowodowania wypadku, miał zawartą polisę ubezpieczeniową OC.

W związku z przysługującymi Zainteresowanemu z tytułu śmierci osoby bliskiej roszczeniami, występująca w Jego imieniu kancelaria adwokacka zgłosiła Ubezpieczycielowi w formie pisemnej szkodę oraz roszczenia.

W zgłoszeniu tym adwokat, w imieniu Wnioskodawcy, wniósł o przyznanie i wypłatę kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienia psychiczne na podstawie art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego.

W odpowiedzi na zgłoszenie, Ubezpieczyciel rozpatrzył dotychczas część żądanych roszczeń. W pisemnym uzasadnieniu Ubezpieczyciel przyznał na rzecz Wnioskodawcy część kwoty z tytułu zadośćuczynienia na podstawie art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego. Kwota ta została przekazana na Jego rachunek bankowy. Zainteresowany zaznacza, że postępowanie odszkodowawcze jest w toku. Wypłacono dotychczas kwotę w ramach odpowiedzialności cywilnej, po uwzględnieniu kwoty bezspornej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy, a jeżeli tak to w jakim terminie i wysokości, Zainteresowany jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od odszkodowania z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią Jego matki, które to odszkodowanie zostało przyznane i wypłacone przez Ubezpieczyciela, z którym sprawca wypadku, będącego bezpośrednią przyczyną śmierci matki Zainteresowanego, ma zawartą polisę ubezpieczeniową OC.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest zwolnione od podatku dochodowego.

Zainteresowany wskazuje, iż firma ubezpieczeniowa uznała Jego roszczenie i na podstawie art. 446 Kodeksu cywilnego wypłacono Mu zadośćuczynienie po stracie najbliższej osoby.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymał na podstawie art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego część kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią Jego matki, która zmarła na skutek wypadku komunikacyjnego. Zadośćuczynienie to zostało wypłacone przez Ubezpieczyciela, z którym sprawca wypadku miał zawartą polisę ubezpieczeniową OC.

Zgodnie z art. 446 § 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że otrzymana przez Wnioskodawcę kwota z tytułu zadośćuczynienia jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, jako otrzymana z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zatem Zainteresowany nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanej kwoty.

Tut. Organ pragnie zauważyć, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże z uwagi na inną podstawę prawną niż przez Niego wskazana.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl