ILPB2/415-627/11-4/ES - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-627/11-4/ES Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest:

* nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1,

* prawidłowe w odniesieniu do pozostałych dwóch pytań.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r., nr ILPB2/415-627/11-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 19 sierpnia 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 24 sierpnia 2011 r.), natomiast odpowiedź na nie została nadana w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w dniu 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 20 października 2006 r. aktem notarialnym Wnioskodawczyni nabyła prawo własności działki wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. Pozwolenie na budowę było wystawione na dewelopera spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Budowa została formalnie zakończona przez dewelopera dnia 26 lipca 2007 r. zaświadczeniem o zakończeniu budowy. Zakup ww. nieruchomości był finansowany kredytem hipotecznym zaciągniętym w CHF dnia 10 stycznia 2006 r.

W związku z trudną sytuacją na rynku finansowym i rosnącymi kursami walut, w tempie zastraszającym we wrześniu 2009 r. podjęto decyzję o przewalutowaniu kredytu hipotecznego z CHF na PLN. Przewalutowanie nastąpiło w innym banku, ponieważ bank obsługujący nie miał takiej możliwości.

Umowa kredytu hipotecznego uwzględniająca przewalutowanie (spłatę kredytu w CHF i zaciągnięcie kredytu na cele mieszkaniowe w PLN) zawarta 7 października 2009 r. obejmowała cel główny - refinansowanie kredytu na cele mieszkaniowe w kwocie 368 453 PLN, która wynikała z przewalutowania kwoty CHF.

W dniu 14 marca 2010 r. małżonkowie zawarli umowę przedwstępną na sprzedaż powyższej nieruchomości za kwotę 850 000 PLN, gdzie zadatek stanowił 50 000 PLN (otrzymany dnia 15 marca 2010 r.). W dniu 10 maja 2010 r. aktem notarialnym została przeniesiona własność na kupujących.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana przedstawiła co następuje.

Odsetki od zaciągniętego w dniu 10 stycznia 2006 r. kredytu hipotecznego Wnioskodawczyni nie odliczała i nie odlicza w ramach, tzw. "ulgi odsetkowej", o której mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

W związku z zaciągniętymi wszystkimi kredytami, które miały miejsce w przeszłości i obecnymi, w żadnym momencie Zainteresowana nie korzystała i nie korzysta, z tzw. "ulgi odsetkowej".

Nabycie własnego budynku mieszkalnego nie było sfinansowane środkami z kredytu zaciągniętego 7 października 2009 r. w banku, w tym celu został zaciągnięty inny kredyt mieszkaniowy zawarty w dniu 30 marca 2009 r. Nieruchomość była zakupiona z rynku pierwotnego. W odniesieniu do tego kredytu jak i do wszystkich innych Wnioskodawczyni nie korzystała i nie korzysta z ulgi odsetkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy można odliczyć od podstawy podatku dochodowego kwotę, która była przedmiotem przewalutowania z CHF na PLN (368 453 PLN). Czy można uznać tę kwotę na spłatę kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego w banku.

2.

Czy można odliczyć kwotę zadatku 50 000 PLN otrzymaną dnia 15 marca 2010 r. (umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości z dnia 14 marca 2010 r.), która została wydatkowana na remont i modernizację innego własnego nowego budynku mieszkalnego zakupionego z rynku pierwotnego przed terminem podpisania aktu notarialnego (z dnia 10 maja 2010 r.) przenoszącego własność budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej.

3.

Czy można odliczyć wszystkie dokonane spłaty kredytu i odsetek od tego kredytu w banku dla innego własnego budynku mieszkalnego w okresie od otrzymania zadatku do momentu rozliczenia z Urzędem Skarbowym, gdzie umowa kredytu hipotecznego była zawarta przed dniem uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wszystkie wydatki były poniesione na własne cele mieszkaniowe. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.) wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu tub pożyczki a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Ad 1)

W związku z tym, że kredyt zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe został przewalutowany i dalej został wykorzystany na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni uważa, iż wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu w kwocie wynikającej z umowy kredytu po przewalutowaniu = 368 453 PLN.

Zainteresowana odwołuje się do wyroku WSA w Kielcach z dnia 22 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Ke 515/09), w którym wykazano: "ustawodawca nie określił precyzyjnie kategorii kredytów i pożyczek, których ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w warunkach przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy p.d.o.f. byłaby związana ze zwolnieniem podatku określonym w tymże przepisie. Oznacza to, że kredytem takim może być kredyt refinansowy pod warunkiem wykorzystania go na cele mieszkaniowe".

Ad 2)

Kwota zadatku 50 000 PLN zdaniem Zainteresowanej może być wydatkowana na remont i modernizację innej własnej nieruchomości, ponieważ wynika ona z przedwstępnej umowy sprzedaży. Choć umowa przedwstępna nie miała formy aktu notarialnego nie odbiera prawa do zwolnienia wydatkowanej kwoty zadatku na własne cele mieszkaniowe. Wnioskodawczyni powołuje się na WSA w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2003 (III SA/Wa 2479/04). Wszystkie udokumentowane wydatki na remont i modernizację własnej nieruchomości po dacie otrzymania zadatku 15 marca 2010 r. podlegają zwolnieniu.

Ad 3)

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Wnioskodawczyni uważa, że może odliczyć wszystkie dokonane spłaty kredytu i odsetek od tego kredytu w banku, w którym został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy dla nieruchomości w P. Zainteresowana ma na myśli tutaj wszystkie spłaty dokonane po otrzymaniu zadatku z tytułu sprzedaży nieruchomości we W. w okresie dwóch lat od daty sprzedaży. W ocenie Wnioskodawczyni spłata kredytu i odsetek od kredytu mieszkaniowego dotyczy nieruchomości w P. - to wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1,

* prawidłowe w odniesieniu do pozostałych dwóch pytań.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku zbycia nieruchomości ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że będącą przedmiotem sprzedaży nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w dniu 20 października 2006 r.

Tak więc rozpatrując kwestię opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Zobowiązanie podatkowe, wynoszące 10% uzyskanego przychodu, powstaje z mocy prawa i płatne jest bez wezwania organu podatkowego w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele mieszkaniowe. Katalog wydatków na cele mieszkaniowe, których poniesienie pozwala skorzystać ze zwolnienia, zawarto w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) wyżej cyt. ustawy.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zwolnienie to nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b (art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Odnosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy tut. Organ wskazuje co następuje.

Przedmiotem pierwszego zapytania Wnioskodawczyni jest możliwość rozliczenia w ramach zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kredytu refinansowego.

Należy podkreślić, że okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki, jest cel zaciągnięcia tego kredytu lub pożyczki.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jasno wynika, iż kredyt, na którego spłatę został przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, Zainteresowana w 2006 nabyła prawo własności działki wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego, które następnie zbyła w 2010 r. Środki uzyskane z tytułu ww. zbycia zostały wydatkowane m.in. na spłatę kredytu refinansowego (umowa z dnia 7 października 2009 r.) zaciągniętego na spłatę kredytu hipotecznego z 10 stycznia 2010 r., z którego wcześniej sfinansowano nabycie powyżej wymienionego prawa własności.

Tut. Organ pragnie podkreślić, iż zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też korzystanie z przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie.

Katalog zawierający cele, na które musi być zaciągnięty kredyt lub pożyczka, aby przysługiwało podatnikowi z mocy ustawy zwolnienie przedmiotowe, wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. ma charakter zamknięty. Nie przewidziano w tym uregulowaniu przeznaczenia kredytu na spłatę innego kredytu, choćby ten ostatni w sposób bezpośredni lub pośredni (jak w przedmiotowej sprawie) służył finansowaniu potrzeb mieszkaniowych podatników. Należy uznać, że zwolnienie to nie dotyczy przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), a wydatkowanych na spłatę kredytu zaciągniętego na inne cele, niż wymienione, w tym również na spłatę kredytu refinansowego.

Bez znaczenia jest w tym wypadku fakt, że kredyt refinansowy zaciągnięty został na spłatę kredytu zaciągniętego wcześniej na cele mieszkaniowe.

Natomiast w odniesieniu do zagadnienia wyrażonego w pytaniu nr 3, przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy daje prawo rozliczenia środków uzyskanych ze zbycia prawa własności nieruchomości z przeznaczeniem ich na spłatę nowego kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania tych środków, bowiem zaciągnięty inny kredyt w dniu 30 marca 2009 r. spełnia przesłankę (cel mieszkaniowy), o której mowa tym przepisie.

Z kolei w kwestii odnoszącej się do pytania nr 2, tj. do wydatkowania części przychodu uzyskanego ze zbycia przedmiotowego prawa własności na remont i modernizację innego własnego nowego budynku mieszkalnego zakupionego z rynku pierwotnego tut. Organ przedstawia co następuje.

Wskazać należy, iż z punktu widzenia powołanego przepisu momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na nabycie określonych rzeczy lub prawa jest data faktycznego wydatkowania przychodu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w umowie.

Z istoty rozwiązania zawartego w ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na wskazane cele, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na to nabycie.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni przychód ze zbycia prawa własności działki wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego planuje przeznaczyć na remont i modernizację innego własnego nowego budynku mieszkalnego.

Nadto należy zaznaczyć, iż mimo, że umowa przedwstępna nie jest umową przenoszącą własność nieruchomości - zapłacony po jej podpisaniu zadatek można uznać jako wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży innej nieruchomości na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że w przyszłości dojdzie do zrealizowania przyrzeczonej umowy, tj. do popisania właściwej umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nie może pomniejszyć przychodu uzyskanego ze zbycia prawa własności działki wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego o kwotę 368 453 PLN, wynikającą z zaciągniętego kredytu refinansowego w innym banku dotyczącego, tzw. przewalutowania kwoty w związku z pierwotnym kredytem hipotecznym, bowiem kwota ta odnosi się do spłaty kredytu zaciągniętego na inne cele, niż wymienione, w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast należy uznać kwotę zadatku 50 000 PLN otrzymaną dnia 15 marca 2010 r. za wydatek na remont i modernizację innego własnego nowego budynku mieszkalnego zakupionego z rynku pierwotnego jako wydatek na cele mieszkaniowe określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy.

Ponadto przychód uzyskany ze zbycia prawa nabytego w październiku 2006 r. w części przeznaczony na spłatę kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego na nabycie innego nowego budynku mieszkalnego korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo że umowa kredytu hipotecznego na jego zakup była zawarta przed dniem uzyskania tego przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl