ILPB2/415-594/09-3/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-594/09-3/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu: 5 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 sierpnia 2009 r. (data wpływu 26 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 6 października 2008 r. Wnioskodawczyni przeniosła umową cesji uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową na dobro syna. Umowa o kredyt kontraktowy została zawarta w 2001 r. według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Przed dokonaniem cesji do rachunku oszczędnościowo-kredytowego Zainteresowana korzystała z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Syn Wnioskodawczyni w marcu 2009 r. wycofał zgromadzone środki z kasy mieszkaniowej. Z uwagi na trudną sytuację rodzinną - syn chciałby rozpocząć inwestycje w 2010 r.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Zainteresowana oświadczyła, że pierwsze pytanie wskazane w poz. 55 wniosku ORD-IN dotyczy wyłącznie Jej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku niezrealizowania celu systematycznego oszczędzania po otrzymaniu w drodze cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, tj. po wypłacie zgromadzonych oszczędności i przeznaczeniu ich na cel inny niż mieszkaniowy - wystąpią skutki podatkowe.

2.

Czy syn będzie zobowiązany doliczyć w zeznaniu podatkowym za 2009 r. kwoty faktycznie odliczone przez rodzica powiększone o odsetki, czy też w roku następnym, tj. w 2010.

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatnik, który skorzystał z ulgi podatkowej z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a w okresie oszczędzania przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową umową cesji na rzecz syna, nie ma obowiązku zwrotu (doliczenia) w bieżącym zeznaniu podatkowym kwot uprzednio odliczonych, stosownie do postanowień art. 27a ust. 13 pkt 4, 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.

W opinii Zainteresowanej obowiązek rozliczenia cesji do rachunku oszczędnościowo-kredytowego ciąży na dziecku. Wydatkowanie przez dziecko środków pieniężnych wycofanych z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe spowoduje konieczność opodatkowania ich podatkiem od darowizn. Przepisy nie przewidują doliczenia odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej pierwszego pytania, odnoszącego się do konsekwencji podatkowych dla Wnioskodawczyni z tytułu przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w drodze cesji na syna uznaje się za prawidłowe.

Ulga z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2002 r., z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych na zasadach określonych w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Przepis ten stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. W świetle powyższego, prawo do odliczeń od podatku na zasadach praw nabytych przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy, będąc posiadaczami rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pierwszych wpłat na ten rachunek dokonali przed 1 stycznia 2002 r. Do odliczeń na podstawie art. 4 ust. 3 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. nie są zatem uprawnione osoby, które posiadaczami rachunku oszczędnościowo-kredytowego stały się po 31 grudnia 2001 r., przykładowo w wyniku dokonanej po tej dacie cesji.

Jednocześnie, stosownie do postanowień art. 6 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., moc obowiązującą zachował art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., w odniesieniu do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 31 grudnia 2001 r.

Przepis ten stanowił, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę lub przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, to do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową występuje w przypadku:

* wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania lub po upływie ww. okresu, a także w sytuacji gdy środki zgromadzone na tym rachunku nie zostaną wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, lub

* przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz innych osób niż dzieci własne lub przysposobione.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przytoczone powyżej uregulowania prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że Zainteresowana w przypadku przeniesienia uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz syna nie jest zobowiązana do doliczenia do podatku kwot wcześniej odliczonych w ramach przedmiotowej ulgi.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że wniosek Zainteresowanej w odniesieniu do opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytania drugiego, odnoszącego się do konsekwencji podatkowych dotyczących ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej w przypadku niezrealizowania przez syna celu systematycznego oszczędzania, został rozpatrzony odrębnym postanowieniem wydanym w dniu 28 sierpnia 2009 r., znak ILPB2/415-594/09-4/ES.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl