ILPB2/415-58/07-2/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-58/07-2/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 16 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nabył jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Część z nich zbył odpłatnie. Dom maklerski, któremu odsprzedał uprzednio nabyte jednostki, wypłacił Wnioskodawcy pierwotny wkład kapitałowy oraz nadwyżkę ponad ten wkład (zysk).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychody (dochody) kapitałowe z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych łączy się z przychodami (dochodami) opodatkowanymi według skali podatkowej (np. przychody ze stosunku pracy, z dzierżawy, itp.) osiąganych poza działalnością gospodarczą.

2.

Według jakiej stawki podatkowej opodatkowane są przychody (dochody) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych.

3.

Czy należy samodzielnie obliczyć i wpłacić podatek od przychodów (dochodów) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych.

4.

Czy przychody (dochody) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1

Przychodów (dochodów) uzyskiwanych z udziału w funduszach inwestycyjnych nie łączy się z przychodami (dochodami) opodatkowanymi według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 27 ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ad.2

Przychody (dochody) uzyskane z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ad.3

Uzyskujący przychody (dochody) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych nie jest obowiązany do obliczenia i wpłacenia podatku dochodowego, gdyż zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek ten ciąży na płatniku (np. dom maklerski).

Ad. 4

Uzyskujący przychody (dochody) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych nie jest obowiązany do wykazywania tak uzyskanych przychodów (dochodów) w jakimkolwiek zeznaniu rocznym (art. 45 ust. 3 w zw. z art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Odpowiadając na pytanie nr 1 należy stwierdzić, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Za przychody z kapitałów pieniężnych - w myśl przepisów art. 17 ust. 1 pkt 5 cytowanej wyżej ustawy - uważa się między innymi przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Stosownie do zapisu art. 5a pkt 14 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez fundusze kapitałowe rozumie się fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W myśl przepisów art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52 a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 powołanych przepisów stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są wydatki poniesione w związku z nabyciem tych jednostek stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do zapisu art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, a więc między innymi dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wg skali podatkowej).

Odnośnie pytania nr 2 należy zauważyć, że zgodnie z brzmieniem art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się, z zastrzeżeniem art. 52a, zryczałtowany 19% podatek dochodowy.

Odpowiadając na pytanie nr 3 należy stwierdzić, że stosownie do postanowień art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów określonych miedzy innymi w art. 30a ust. 1 ustawy, a więc w tym także z udziału w funduszach inwestycyjnych, są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat lub stawianych do dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych.

Tak więc obowiązek poboru i odprowadzenia podatku ciąży na płatniku.

Reasumując, na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek samodzielnego obliczania i uiszczania podatku z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych.

Ustosunkowując się do pytania nr 4 należy stwierdzić, że zgodnie z dyspozycją art. 45 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rocznym zeznaniu podatkowym, które podatnik ma obowiązek złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29 - 30 a tej ustawy.

Należy zatem podzielić zdanie Wnioskodawcy i stwierdzić, że nie jest on obowiązany do wykazywania dochodu uzyskanego z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych w rocznym zeznaniu podatkowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl