ILPB2/415-561/08-4/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-561/08-4/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani reprezentowanej przez Pełnomocnika - Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mąż Wnioskodawczyni w czerwcu 2003 r. nabył z majątku dorobkowego z Zainteresowaną na wspólność ustawową, położone w K (...), w S (...) i P (...) nieruchomości o łącznej powierzchni 248,0419 ha. Nabyte działki mają różne przeznaczenie i były określone w poszczególnych księgach wieczystych jako: tereny różne, tereny kolejowe, rowy, drogę, tereny przemysłowe, lasy i grunty leśne, a także rola, pastwisko i łąka.

Obszar na którym położone są wskazane działki oznaczony jest w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego jako "tereny specjalne" - teren lotniska.

Działki składające się na ww. nieruchomość stanowią teren lotniska K (...) i są zabudowane budynkami oraz budowlami w postaci sieci co., sieci wodociągowej, drogi startowej, drogi kołowania, dwóch płaszczyzn postoju samolotów, nawierzchni utwardzonej, drogi utwardzonej, studni głębinowej, pięciu kolektorów odwadniających, rowu odwadniającego, drenów odwadniających, sieci elektrycznej, ogrodzenia całości terenu oraz myjki samochodowej. W momencie nabycia w 2003 r. tychże nieruchomości, budynki i budowle podlegały zwolnieniu z podatku VAT z uwagi na to, że zostały sklasyfikowane jako towary używane.

W sierpniu 2003 r. mąż Wnioskodawczyni objął udziały w spółce X Sp. z o.o. o łącznej wartości nominalnej 50.000 zł, które zostały pokryte gotówką - jest on jedynym udziałowcem w tej spółce. Małżonek Zainteresowanej wydzierżawił spółce większą część ww. nieruchomości będących własnością małżonków. Dzierżawca (spółka) wybudowała na nieruchomości budynek (hotel) i budowle oraz zmodernizowała część istniejących budynków i budowli, rozliczając na zasadach ogólnych podatek VAT.

Mąż Wnioskodawczyni wraz z Nią zamierza sprzedać w 2009 r. ww. nieruchomości na rzecz spółki Y, zabudowane zarówno budynkami i budowlami używanymi, jak i nowymi budynkami i budowlami, które zostały wybudowane przez Spółkę X w trakcie trwania umowy dzierżawy.

W związku z powyższym umowa dzierżawy zostanie rozwiązana. Ponadto, zgodnie z umową dzierżawy, sporządzoną w formie aktu notarialnego, małżonkowie zobowiązani są zwrócić spółce poniesione przez nią nakłady na dzierżawionej nieruchomości.

Ostatecznie, całość nieruchomości po rozliczeniu nakładów, zostanie sprzedana Spółce Y.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawczyni dokonując sprzedaży na rzecz Y podlegać będzie zasadom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. w związku z przepisami przejściowymi.

2.

Czy przychód, uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości w części przypadającej na Zainteresowaną nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT w związku z upływem 5 letniego okresu liczonego od końca roku podatkowego, w którym przedmiotowa nieruchomość została nabyta (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej uPIT).

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na drugie pytanie przedstawione we wniosku, natomiast w zakresie odpowiedzi na pierwsze pytanie wydano interpretację indywidualną nr ILPB2/415-561/08-3/JK z dnia 14 listopada 2008 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji gdy w omawianej sprawie zastosowanie mają przepisy uPIT, obowiązujące do 31 grudnia 2006 r., to przychód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości (udziału w nieruchomości) będących współwłasnością małżonków na rzecz spółki Y nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 uPIT.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli:

a.

odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, i

b.

odpłatne zbycie nieruchomości zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Tym samym, przychód uzyskany z odpłatnej sprzedaży nieruchomości przez małżonków w 2009 r., a więc po upływie 5 lat od końca roku 2003, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT.

Przy czym, należy zaznaczyć, iż sprzedaż nieruchomości nie następuje w ramach działalności gospodarczej, gdyż przedmiotowe nieruchomości stanowią współwłasność małżonków.

Wnioskodawczyni pragnie podkreślić ponadto, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, a małżonek nabył ww. nieruchomości z majątku dorobkowego na cele osobiste, a nie dla działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl