ILPB2/415-485/10-4/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-485/10-4/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dożywotniej renty otrzymywanej po zmarłym mężu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dożywotniej renty otrzymywanej po zmarłym mężu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 2 lipca 2010 r. nr ILPB2/415-485/10-2/WS, wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 2 lipca 2010 r., skutecznie doręczono dnia 9 lipca 2010 r., zaś w dniu 19 lipca 2010 r. do tut. organu wpłynęła odpowiedź, w której Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (data nadania 14 lipca 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Mąż Wnioskodawczyni był pracownikiem banku w oddziale w Wielkiej Brytanii oraz członkiem programu ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczenia na życie. Program ten ustanowiony został w ramach zarządu powierniczego. Zgodnie z regulaminem programu Zainteresowana jako żona wskazana przez małżonka, będąca osobą pozostającą na jego utrzymaniu, z chwilą zgonu męża nabyła prawo do świadczeń z tytułu odprawy pośmiertnej. Wypłata świadczeń nastąpiła w formie dożywotniej renty dla małżonka osoby zmarłej. Zgodnie z regulaminem programu otrzymywane przez Zainteresowaną świadczenia z tytułu odprawy pośmiertnej objęte są ubezpieczeniem u ubezpieczyciela, który z chwilą zgonu męża Wnioskodawczyni stał się odpowiedzialny za wypłatę przysługującej jej dożywotniej renty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższe świadczenie z tytułu odprawy pośmiertnej objęte ubezpieczeniem na życie jest kwotą z ubezpieczenia osobowego i czy wobec tego jest wolne od podatku dochodowego w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wypłacana Jej dożywotnio renta dla małżonka po śmierci Jej męża jest kwotą z ubezpieczenia osobowego, wynikającą z ww. programu ubezpieczenia na rzecz Jej męża, w części "ubezpieczenie na życie". Wobec powyższego jest ona wolna od podatku dochodowego, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem ustawy. Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wnioskodawczyni powołuje komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard Komentarz LEX 2009), z którego wynika, że zwolnienie dotyczy wszystkich kwot otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia osobowego, w tym również renta wypłacana tytułem ubezpieczenia. Oznacza to, że renty wypłacane przez instytucje ubezpieczeniowe należy zaliczyć do ubezpieczeń osobowych na życie. W związku z powyższym korzystają one ze zwolnienia od podatku (pismo z dnia 18 marca 1996 r. PO 5/6-1109-0249/96 Biul. Skarb. 1996 Nr 5).

Wnioskodawczyni wskazuje, iż ww. pismo Dyrektora Departamentu podatków bezpośrednich i opłat z dnia 18 marca 1996 r. (do wiadomości izb i urzędów skarbowych) zawiera informacje, że renty wypłacane przez instytucje ubezpieczeniowe należy zaliczyć do ubezpieczeń osobowych na życie. W związku z powyższym, zdaniem Zainteresowanej, korzystają one ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że w myśl art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Stosownie do art. 3 pkt 2 ww. ustawy, przez przepisy prawa podatkowego należy rozumieć przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Natomiast według art. 3 pkt 1 ww. ustawy przez ustawy podatkowe należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Analiza przedstawionego we wniosku pytania wskazuje, że dotyczy ono zarówno stosowania przepisów prawa podatkowego, jak i stosowania przepisów z zakresu prawa cywilnego.

W konsekwencji odpowiedź na pytanie czy świadczenie z tytułu odprawy pośmiertnej objęte ubezpieczeniem na życie jest kwotą z ubezpieczenia osobowego nie może stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej, wydawanej na mocy przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na przedstawione we wniosku pytanie, jedynie w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, tj. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Stosownie do art. 829 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:

1.

przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku,

2.

przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków - uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni z chwilą śmierci męża nabyła prawo do świadczeń z tytułu odprawy pośmiertnej, w formie dożywotniej renty dla małżonka osoby zmarłej. Powyższe świadczenie wypłacone zostało zgodnie z regulaminem programu ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczenia na życie, którego członkiem był mąż Zainteresowanej.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości zwolnienia powyższego świadczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy wypłacone świadczenie jest kwotą z ubezpieczenia osobowego.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana podtrzymała swoje stanowisko, iż otrzymywana przez nią comiesięczna renta dla małżonka z ubezpieczenia na życie jest kwotą wynikającą z ubezpieczenia osobowego.

Jeżeli zatem (jak twierdzi Wnioskodawczyni) otrzymywana przez nią comiesięczna renta dla małżonka z ubezpieczenia na życie jest kwotą wynikającą z ubezpieczenia osobowego, korzysta ona ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl