ILPB2/415-464/10-2/TR - Możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym rodzica składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone z dochodów dziecka.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-464/10-2/TR Możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym rodzica składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone z dochodów dziecka.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu: 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń od dochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń od dochodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą sześcioletnią córkę.

Jesienią 2009 r. małoletnia córka otrzymała pierwszy przekaz pieniężny (określany przez ambasadę USA świadczeniem federalnym) z wyrównaniem za 2008 r. Bank z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej zakwalifikował świadczenie jako rentę zagraniczną i pobiera składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Zainteresowana pracuje zawodowo, a Jej córka jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego w zakładzie pracy Zainteresowanej.

Wnioskodawczyni konsultowała się z kilkoma urzędami skarbowymi swojego województwa i otrzymała sprzeczne informacje. W jednym urzędzie skarbowym stwierdzono, że może doliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu małoletniej córki do swojej składki na ubezpieczeni zdrowotne, w innym urzędzie skarbowym, iż nie ma takiej możliwości.

Powyższa sytuacja powoduje, że odliczoną od podatku przy dochodach małoletniej córki składkę na ubezpieczenie zdrowotne - nie mogąc uwzględnić przy swojej składce - Zainteresowana musi zwrócić do urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczoną od podatku od dochodu małoletniej córki Wnioskodawczyni może doliczyć do składki odliczonej od Jej podatku (pozycja 176 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2009).

Zdaniem Wnioskodawczyni, może Ona tę składkę doliczyć do swojej składki, a następnie pomniejszyć zaliczkę na podatek.

Przy każdorazowym pobieraniu świadczeń federalnych dla córki są potrącane wszystkie należności, jak podatek i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego też Zainteresowana sądzi, iż nie powinna jeszcze raz ponosić skutków finansowych związanych z dochodami małoletniej córki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Powyższy przepis wprowadza obowiązek doliczania dochodów małoletnich dzieci (w wieku do 18 lat) własnych i przysposobionych, do dochodów rodziców lub osób samotnie wychowujących te dzieci. Wyjątek stanowi dochód uzyskany przez dziecko z własnej pracy, stypendium oraz dochód z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Dochodów małoletnich dzieci nie dolicza się do dochodów rodziców także wówczas, gdy rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 (skala podatkowa) lub art. 30c (tzw. podatek liniowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej), ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027):

a.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki (art. 27b ust. 2 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą małoletnią córkę. Córka Zainteresowanej otrzymała w 2009 r. przekaz pieniężny (określany przez ambasadę USA świadczeniem federalnym) z wyrównaniem za 2008 r. Przedmiotowe świadczenie zostało zakwalifikowane jako renta zagraniczna, od której bank z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pobrał składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Zainteresowana pracuje zawodowo i Jej córka jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego w Jej zakładzie pracy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż jeżeli rodzic rozlicza dochody małoletniego dziecka w zeznaniu rocznym, to zasadnym jest odliczyć w zeznaniu rodzica składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone z dochodów dziecka. Skoro bowiem na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączy się dochody dziecka z dochodami rodzica, to należy również wykazać odliczenie od podatku składek pobranych od dochodów dziecka, zgodnie z art. 27b ww. ustawy.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie Zainteresowana ma prawo w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2009 (PIT-36, poz. 176), w którym wykazuje również dochody swojego małoletniego dziecka, odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne potrąconą z dochodów córki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony, do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl