ILPB2/415-462/11-3/WM - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, położonych na terytorium Iraku, nabytych w 1989 r. na skutek dziedziczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-462/11-3/WM Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, położonych na terytorium Iraku, nabytych w 1989 r. na skutek dziedziczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 oraz § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Iraku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Iraku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest obywatelem Iraku, a od 1997 r. również Polski. Od 1991 r. posiada On w Polsce kartę stałego pobytu. Zainteresowany odziedziczył po rodzicach nieruchomości położone w Iraku. Spadkodawcy, tj. rodzice zmarli w 1989 r., w którym to roku Wnioskodawca nie miał jeszcze miejsca stałego pobytu w Polsce. Sprawa spadkowa po rodzicach zakończyła się w 2010 r. W tym samym roku Zainteresowany sprzedał przedmiotowe nieruchomości. Uzyskane z tej sprzedaży środki Wnioskodawca zamierza ulokować w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych ze sprzedaży w 2010 r. odziedziczonych po rodzicach nieruchomości znajdujących się w Iraku.

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na ww. pytanie w części odnoszącej się do skutków podatkowych zaistniałych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn w dniu 1 lipca 2011 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILB2/436-73/11-3/MK.

Zdaniem Wnioskodawcy - w kwestii ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze dziedziczenia - należy zauważyć, że na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) za jedno ze źródeł przychodu ustawodawca uznaje odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, dodając, iż owe odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Tym samym - w opinii Zainteresowanego - taki obowiązek nie ma miejsca, gdy upłynie pięć lat liczone od końca roku, w którym dokonane zostało nabycie nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianym stanie faktycznym okres 5-letni upłynął już z końcem 1994 r., gdyż stosownie do art. 925 kodeksu cywilnego, nabycie przez Niego nieruchomości po rodzicach nastąpiło z chwilą śmierci spadkodawców w 1989 r. Zatem od momentu nabycia przez Zainteresowanego nieruchomości odziedziczonych po rodzicach, tj. od roku 1989, do momentu zbycia tychże nieruchomości, które nastąpiło w roku 2010 upłynęło prawie 20 lat. W związku z tym na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) suma uzyskana ze sprzedaży w roku 2010 odziedziczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w tym stanie rzeczy zostały spełnione wszystkie ustawowe przesłanki, tj.:

1.

odpłatne zbycie nie nastąpiło w wyniku wykonywanej działalności gospodarczej,

2.

zbycie zostało dokonane po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w przypadku zbycia nieruchomości.

W przypadku zbycia nieruchomości położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej istotnym zagadnieniem jest kwestia podwójnego opodatkowania oraz wyboru właściwej metody szacowania w sytuacji, kiedy nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak ma to miejsce w przypadku Iraku. Zdaniem Zainteresowanego, w przedstawionej sytuacji nie ma konieczności poruszania owej kwestii, pomimo iż zbyte nieruchomości znajdowały się na terytorium Iraku. W świetle polskich przepisów, co zostało wyżej omówione, w przypadku zbycia nieruchomości po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że w związku z nabyciem w drodze spadku, a następnie sprzedaży odziedziczonych nieruchomości Zainteresowany nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl