ILPB2/415-450/11-2/ES - Powstanie przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, powstałej z przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-450/11-2/ES Powstanie przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, powstałej z przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku ze zbyciem mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku ze zbyciem mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 4 lutego 1993 r. Wnioskodawca stał się posiadaczem mieszkania w X w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (przydział lokalu mieszkalnego). Natomiast w dniu 27 marca 2009 r. aktem notarialnym Spółdzielnia Mieszkaniowa przeniosła na małżonków własność tego lokalu. Czynność ta nie pociągnęła za sobą żadnych dodatkowych płatności poza kosztami aktu notarialnego, w wyniku którego spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu zostało zmienione w odrębną własność.

Zainteresowany nadmienił, że spełnił wszystkie warunki konieczne do przeniesienia na Niego własności przedmiotowego lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dla ustalenia przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego oraz skorzystania z "ulgi mieszkaniowej" z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu, za datę nabycia przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego należy przyjąć:

1.

datę przydzielenia mieszkania na warunkach własnościowego prawa do lokalu na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego,

2.

datę aktu notarialnego przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność.

Od której z tych dat należy liczyć 5 letni okres uzasadniający skorzystanie przez Zainteresowanego ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w powołanym przepisie.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nabył w 1993 r., a czynność dokonana 27 marca 2009 r. (ustanowienie odrębnej własności) była tylko zmianą formalną, 5 letni okres karencji powinien biec od 1993 r. Należy w tym przypadku zauważyć, że w dacie nabycia przez Zainteresowanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (1993 r.) - prawo to stanowiło ograniczone prawo rzeczowe w rozumieniu art. 244 § 2 Kodeksu cywilnego. Zmiany wywołane ustawą o spółdzielczości mieszkaniowej spowodowały, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego mogło ulec przekształceniu w odrębną własność. Ustawowe zmiany powstałe po dacie nabycia przez Wnioskodawcę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - w 1993 r. - nie powinny wpływać na ustalenie zarówno czasu nabycia tego prawa (art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jak i skutków zbycia omawianego prawa, gdyż datę dla ustalenia (ewentualnego) obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią przepisy podatkowe obowiązujące w dacie nabycia prawa a nie w dacie jego zbycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. prawa następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w przypadku sprzedaży nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i forma prawna ich nabycia.

Z treści wniosku wynika, iż w 1993 r. Zainteresowany nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast w 2009 r. ustanowiona została odrębna własność tego lokalu w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wnioskodawca jest zainteresowany kwestią ewentualnego powstania obowiązku podatkowego w sytuacji zbycia przedmiotowego lokalu.

Tut. Organ podkreśla, iż przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2009 r. w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej nabytego w 1993 r. faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której Zainteresowany nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a później nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na Jego rzecz (ustanowienie odrębnej własności lokalu) na mocy przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia lokalu, od której liczony jest 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (1993 r.).

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego a więc rok 1993.

W konsekwencji zbycie lokalu mieszkalnego, który Wnioskodawca nabył w 1993 r. jako spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu - nie będzie stanowić źródła przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa.

Końcowo tut. Organ zaznacza, iż z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie powodować powstania przychodu i konieczności zapłaty podatku, rozpatrywanie w niniejszej sprawie kwestii związanych z ulgą meldunkową uregulowaną w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest bezprzedmiotowe.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez jednego z małżonków zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. żony Zainteresowanego. Małżonka Wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl