ILPB2/415-406/08-5/AJ - Czy aby skorzystać z ulgi meldunkowej należy zamieszkiwać na pobyt stały w odziedziczonym domu przez co najmniej 12 miesięcy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-406/08-5/AJ Czy aby skorzystać z ulgi meldunkowej należy zamieszkiwać na pobyt stały w odziedziczonym domu przez co najmniej 12 miesięcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2008 r. (data wpływu 12 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 września 2008 r. (data wpływu 3 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Z uwagi na braki formalne, Wnioskodawczyni została wezwana, pismem z dnia 27 sierpnia 2008 r. Nr ILPB2/415-406/08-2/AJ do uzupełnienia złożonego wniosku o wskazanie imienia i nazwiska osoby podpisanej na wniosku, które należało podać w poz. 55 części I wniosku ORD-IN oraz doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego o informację czy Wnioskodawczyni była kiedykolwiek zameldowana w domu, który zamierza sprzedać na pobyt stały i przez jaki okres.

Wniosek został prawidłowo uzupełniony (data wpływu: 3 września 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W październiku 2007 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła w drodze nabycia i działu spadku dom rodzinny, w którym zamieszkiwała od urodzenia do 37 roku życia. Następnie w 1991 r. Zainteresowana przeprowadziła się do miasta położonego w odległości 30 km od rodzinnej miejscowości.

W dniu 3 marca 2008 r. Zainteresowana wróciła do rodzinnego domu z zamiarem wyremontowania go i zamieszkania w nim.

Wnioskodawczyni zmieniła zamiar i zamierza dom sprzedać.

W przedmiotowym domu Zainteresowana była zameldowana na pobyt stały przez 37 lat tj. od 11 marca 1954 r. do 20 marca 1991 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy aby skorzystać z "ulgi meldunkowej" i nie płacić 19% podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawczyni musi zamieszkiwać na pobyt stały w odziedziczonym domu przez co najmniej 12 miesięcy, licząc od dnia ponownego zameldowania, tj. od 3 marca 2008 r. do 4 marca 2009 r., czy też Zainteresowana może sprzedać dom przed 4 marca 2009 r. nie płacąc podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w myśl przepisów dotyczących zwolnień przedmiotowych z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przychody uzyskane z odpłatnego zbycia prawa do domu jednorodzinnego zwolnione są z tego podatku pod warunkiem, że podatnik był zameldowany w tym budynku na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

W przepisie tym nie ma jednak mowy o tym, od jakiego momentu należy liczyć 12 miesięcy. Zainteresowana uważa więc, że 12-miesięczny okres zameldowania na pobyt stały może mieć miejsce zarówno przed, jak i po nabyciu prawa własności nieruchomości, aby tylko nastąpiło to przed datą jej zbycia. Ww. przepis nie wskazuje, zdaniem Zainteresowanej, że ma to być 12 ostatnich miesięcy wstecz licząc od dnia sprzedaży domu. Wnioskodawczyni uważa również, że ww. przepis nie nakłada obowiązku, aby w dniu sprzedaży zamieszkiwać w zbywanym domu.

Zainteresowana uważa, że w związku z tym, iż przez 37 lat zamieszkiwała w domu, który obecnie zamierza sprzedać, ma Ona prawo do skorzystania ze zwolnienia i nie płacić 19% podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego z jego zbycia przed 4 marca 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. organ wskazuje, że przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni podała art. 21 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przepis, zgodnie z którym przychody uzyskane z odpłatnego zbycia prawa do domu jednorodzinnego są zwolnione z tego podatku. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku, tut. organ zrozumiał, iż Wnioskodawczyni miała na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Jednakże stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Jak wynika z powołanych przepisów ustawy, warunkiem zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, jest zameldowanie podatnika w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Przepis ten nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres.

W tej sytuacji zasadne jest, iż do 12-miesięcznego okresu zameldowania podatnika na pobyt stały wlicza się okres zameldowania zarówno przed 1 stycznia 2007 r., jak i przed datą nabycia nieruchomości lub prawa.

Ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym w okresie nieprzypadającym bezpośrednio przed dniem zbycia. Zatem każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia.

Warunek zwolnienia spełniony jest także w sytuacji, gdy podatnik zameldowany był w okresach krótszych niż rok, ale w sumie zameldowanie trwało 12 miesięcy. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, nie określa bowiem ani daty początkowej, od której należy liczyć bieg terminu zameldowania, ani też nie wymaga, aby była zachowana ciągłość przed datą zbycia.

Zgodnie z art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 126, ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W odniesieniu do osób, które uzyskają tego rodzaju przychody w 2008 r. termin do złożenia tego oświadczenia został przedłużony do 30 kwietnia 2009 r., co wynika z postanowień § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła w 2007 r. dom, w którym była zameldowana na pobyt stały od dnia 11 marca 1954 r. do dnia 20 marca 1991 r., a więc przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Obecnie przedmiotowy dom ma zostać sprzedany.

W związku z tym, mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży domu będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile Wnioskodawczyni - w określonym wyżej terminie - złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według Jej miejsca zamieszkania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl