ILPB2/415-404/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-404/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 17 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za zalanie mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za zalanie mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ubezpieczyciel spółdzielni mieszkaniowej decyzją z dnia 23 stycznia 2008 r. przyznał Wnioskodawcy odszkodowanie za zalanie mieszkania w wysokości 768,59 zł, przelewając tę kwotę na konto spółdzielni.

Powyższą kwotę wypłacono Zainteresowanemu w kasie osiedla.

Kierownictwo osiedla przysłało Wnioskodawcy PIT-8C, zaliczając odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania do Jego przychodów, obligując Zainteresowanego tym samym do rozliczenia odszkodowania w zeznaniu podatkowym.

Wnioskodawca nie zdołał przekonać kierownictwa osiedla o bezzasadności zaliczenia odszkodowania otrzymanego z polisy ubezpieczeniowej do przychodów i wycofania przesłanego Zainteresowanemu PIT-8C.

Wnioskodawca wskazuje, że być może Jego błąd polega na tym, że na pytanie administracji osiedla, czy chce otrzymać odszkodowanie z polisy spółdzielni, czy też ze swojej polisy, zdecydował się na tę pierwszą wychodząc z założenia, że zalanie mieszkania spowodowane było pęknięciem instalacji centralnego ogrzewania, za które odpowiada administracja.

Gdyby Zainteresowany zgodził się na wypłatę ze Swojej polisy, być może otrzymałby większe odszkodowanie.

Zainteresowany wskazuje, iż odszkodowania za zalanie mieszkania nie otrzymała spółdzielnia mieszkaniowa, lecz otrzymał je On, a spółdzielnia mieszkaniowa była tylko pośrednikiem w wypłaceniu pieniędzy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca powinien otrzymane odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania (z polisy ubezpieczeniowej) rozliczyć w zeznaniu podatkowym za 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Zainteresowany uważa, że w Jego przypadku ten przepis ma zastosowanie, gdyż otrzymane odszkodowanie wypłacono z polisy ubezpieczeniowej.

Ponadto zdaniem Wnioskodawcy, odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń majątkowych jest zrekompensowaniem poniesionej szkody (w przypadku Wnioskodawcy była to tylko częściowa rekompensata, gdyż koszty remontu były większe od wyceny rzeczoznawcy), co nie jest równoznaczne ze świadczeniem, którego celem jest wzbogacenie podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Artykuł 821 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia majątkowego jako ubezpieczenie obejmujące ochronę pasywów.

Z art. 822 § 1 ww. kodeksu wynika, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

W myśl § 2 powołanego przepisu jeżeli strony nie umówiły się inaczej, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, o jakich mowa w § 1, będące następstwem przewidzianego w umowie zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ubezpieczyciel spółdzielni mieszkaniowej decyzją z dnia 23 stycznia 2008 r. przyznał Wnioskodawcy odszkodowanie za zalanie mieszkania w wysokości 768,59 zł, przelewając tę kwotę na konto spółdzielni.

Powyższą kwotę wypłacono Zainteresowanemu w kasie osiedla.

Kierownictwo osiedla przysłało Wnioskodawcy PIT-8C, zaliczając odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania do Jego przychodów, obligując Zainteresowanego do rozliczenia odszkodowania w zeznaniu podatkowym.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż jeżeli wypłacone przez ubezpieczyciela spółdzielni mieszkaniowej odszkodowanie pochodzi z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wówczas korzysta ono ze zwolnienia od podatku dochodowego na mocy regulacji prawnej zawartej w cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl