ILPB2/415-39/14-4/ES - Określenie skutków podatkowych przejęcia długu z tytułu kredytu hipotecznego w zamian za przeniesienie udziału w prawie własności lokalu mieszkalnego, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-39/14-4/ES Określenie skutków podatkowych przejęcia długu z tytułu kredytu hipotecznego w zamian za przeniesienie udziału w prawie własności lokalu mieszkalnego, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2014 r. (data wpływu 7 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przejęcia długu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przejęcia długu.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z 25 marca 2014 r. nr ILPB2/415-39/14-2/ES Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano 25 marca 2014 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło 28 marca 2014 r.), natomiast 3 kwietnia 2014 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego 1 kwietnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 lutego 2013 r. Wnioskodawczyni wraz z B podpisali akt notarialny dotyczący nabycia lokalu mieszkalnego. Ww. nieruchomość nabyli w udziałach po 1/2 każde z nich. Transakcja w całości została sfinansowana kredytem hipotecznym zgodnie z umową z 29 sierpnia 2012 r. (kredyt we współwłasności Zainteresowanej i B). Współwłaściciele chcieli dokonać nieodpłatnego zniesienia współwłasności w zamian za przejęcie długu. Wartość kredytu na dzień 2 stycznia 2014 r. wynosi około 182 000 zł.

B zamierza w zamian za przejęcie przez Wnioskodawczynię długu przekazać na Jej rzecz przysługujący jemu udział w nieruchomości, którą stanowi lokal mieszkalny. Natomiast Zainteresowana zamierza się zobowiązać do dalszej spłaty kredytu hipotecznego (posiada zdolność kredytową do przejęcia długu w całości) za przejęcie udziału B. Faktyczną zmianę formy własności obecni wspólnicy mają zamiar dokonać przed upływem pięciu lat od daty nabycia. Cała transakcja będzie bezgotówkowa.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni doprecyzowała, że jest zainteresowana skutkami podatkowymi przejęcia długu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji opisanej we wniosku powinien wystąpić obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, (wynikającym z uzupełnienia wniosku) przejmując dług - nieruchomość notarialnie przychodzi na Jej własność, w związku z czym nie powinien mieć miejsca obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego od połowy wartości kredytu.

Zainteresowana twierdzi, że o ile B przekazuje swój udział w lokalu mieszkalnym w zamian za przejęcie długu to nie powinien wystąpić podatek dochodowy, ponieważ dochód nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, na podstawie umowy z 22 lutego 2013 r. Wnioskodawczyni nabywa udział w nieruchomości w zamian za przejęcie długu. Przejęcie długu będzie więc miało w niniejszej sytuacji określoną wartość majątkową dla zbywającego - w jego wyniku przestanie być on zobowiązany wobec swojego dotychczasowego wierzyciela (banku) do zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Mając na uwadze powyższe, w wyniku przeniesienia na rzecz Wnioskodawczyni udziału w nieruchomości, po stronie Zainteresowanej wystąpi nabycie, a nie odpłatne zbycie i ww. czynność nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, że skoro ww. przepis ustawy w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania - to w sytuacji opisanej we wniosku nie wystąpi obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego, gdyż Wnioskodawczyni nie zbywa odpłatnie udziału w nieruchomości lecz ten udział nabywa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl