ILPB2/415-382/07-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-382/07-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 7 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 12 stycznia 2007 r. małżonkowie zbyli nieruchomość za cenę 86.000 zł. Zbycia dokonano przed upływem 5 lat licząc od daty jej nabycia. Każdy z małżonków złożył deklarację w US Wrocław-Fabryczna, że w ciągu 2 lat wyda środki uzyskane ze sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed 1 stycznia 2007 r. (dalej zwaną ustawą p.d.o.f.).

W dniu 22 listopada 2007 r. Pan X nabył w drodze działu spadku ze spłatą od Pani Yj udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Wartość spłaty za #189; udziału w powyższym prawie wyniosła 130.000 zł i została zapłacona. Pan X w powołanym akcie notarialnym zaznaczył, że część środków wydatkowanych na spłatę pochodzi z przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Od momentu ślubu Państwa nie były zawierane jakiekolwiek małżeńskie umowy majątkowe wyłączające lub ograniczające ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej.

Nabyty w drodze działu spadku udział w spółdzielczym prawie własnościowym został przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych małżonków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słuszne jest twierdzenie, że wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cel mieszkaniowy (t.j. nabycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego) służące zaspokojeniu własnych potrzeb małżonków spełnia przesłanki do uznania tych środków (t.j. pochodzących ze sprzedaży nieruchomości) w całości (zarówno po stronie męża jak i żony) za zwolnione z 10 % podatku zryczałtowanego od sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 32 pkt 1 lit. a) ustawy p.d.o.f. w brzmieniu przed 1 stycznia 2007 r. pomimo, że do aktu notarialnego działu spadku ze spłatą stawał jeden z małżonków.

Zdaniem Wnioskodawcy, środki ze sprzedaży nieruchomości (majątek wspólny) zostały wydatkowane na cele mieszkaniowe, służące zaspokojeniu własnych potrzeb małżonków i nie ma znaczenia, czy nabycie udziału w spółdzielczym prawie własnościowym do lokalu mieszkalnego małżonkowie dokonali wspólnie, czy też jeden z małżonków z osobna. Zatem każdy z małżonków spełnił warunki do zwolnienia z 10 % zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości opisane w art. 21 ust. 32 pkt 1 lit. a) ustawy o p.d.o.f. w brzmieniu przed 1 stycznia 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Natomiast zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. - wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż mąż Wnioskodawczyni zawarł umowę o dział spadku, w wyniku której nabył w całości własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, w zamian za spłatę dokonaną m.in. ze środków pieniężnych, które uzyskał z wcześniejszej sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład małżeńskiego majątku wspólnego.

Zgodnie z treścią art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W związku z powyższym uznać należy, że skoro nabycie #189; części udziału we współwłasności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło ze środków należących do majątku wspólnego małżonków (w tym uzyskanych z wcześniejszego zbycia lokalu mieszkalnego) - wchodzi ono w skład majątku wspólnego małżonków.

Tym samym stwierdzić należy, że w odniesieniu do Wnioskodawczyni spełniony został warunek, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostały przeznaczone nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl