ILPB2/415-370/10-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-370/10-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości oraz możliwości dokonywania odliczania odsetek od kredytu w ramach tzw. ulgi odsetkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z żoną nabył dnia 22 grudnia 2003 r. nieruchomość, którą następnie zbył w dniu 14 stycznia 2008 r. w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości Zainteresowany złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o przekazaniu uzyskanego przychodu na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca oświadczył, że zgodnie z art. 28 ust. 2a ww. ustawy, przychód w określonej kwocie wydatkuje nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na budowę własnego budynku mieszkalnego, którą Zainteresowany rozpoczął w 2004 r., natomiast ukończył w 2007 r. w celu dokończenia budowy ww. budynku Wnioskodawca uzyskał, w wyniku umowy zawartej z bankiem w dniu 28 grudnia 2006 r., kredyt hipoteczny. Zainteresowany, w rozliczeniu podatkowym za 2007 r. i lata następne, chciał skorzystać z tzw. ulgi odsetkowej, zgodnie z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. chciał od podstawy opodatkowania odliczać wydatki faktycznie poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku mieszkalnego. Wnioskodawca wskazanych powyżej odliczeń nie dokonał, gdyż miał wątpliwości co do możliwości równoległego skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej wraz ze zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego, opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie złożonego oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca wyda, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na budowę własnego budynku mieszkalnego, pozbawia go prawa do korzystania z tzw. ulgi odsetkowej przysługującej na podstawie art. 26b ww. ustawy, tzn. czy tzw. "ulga odsetkowa" z art. 26b i zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wykluczają się i nie mogą być stosowane łącznie.

Zdaniem Wnioskodawcy, skorzystanie ze zwolnienia od podatku dochodowego opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozbawia go prawa do korzystania z tzw. "ulgi odsetkowej" przysługującej na podstawie art. 26b ww. ustawy. Art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy zawiera w podpunktach od a) do e) wyliczenie zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego. Tak na przykład wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości:

* w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości, na budowę własnego budynku mieszkalnego (lit. a),

* w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych m.in. na budowę własnego budynku mieszkalnego (lit. e).

W art. 21 ust. 1 pkt 32 omawianej ustawy jest zastrzeżenie odsyłające do ust. 2a tegoż przepisu. Zgodnie z art. 21 ust. 2a: "Przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b". Zastrzeżenie z art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się wyłącznie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) (spłata kredytu, pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele opisane w lit. a), nie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - np. budowę domu). Zastrzeżenie wynikające z art. 21 ust. 2a ww. ustawy Wnioskodawca rozumie w ten sposób, iż nie można traktować, jako wolnych od podatku kwot uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży, na spłatę kredytu, a także odsetek, jeżeli odsetki od kredytu były lub są odliczane na podstawie tzw. ulgi odsetkowej. w związku z powyższym Zainteresowany uważa, że może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), jak również z tzw. ulgi odsetkowej przewidzianej w art. 26b, po spełnieniu warunków zawartych w tych przepisach. Zatem jeżeli Wnioskodawca pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na budowę nowego domu to jednocześnie może korzystać z tzw. ulgi odsetkowej i ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a). Natomiast jeżeli pieniądze ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca przeznaczyłby na spłatę odsetek lub kredytu, a jednocześnie korzystałby z tzw. ulgi odsetkowej, to byłby zobowiązany do zapłacenia zryczałtowanego podatku w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Zainteresowany uważa, że skorzystanie z tzw. ulgi odsetkowej uregulowanej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy nie wyklucza się, gdyż wskazane powyżej przepisy są od siebie niezależne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabył nieruchomość w dniu 22 grudnia 2003 r., a więc w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tej samej ustawy stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższych zwolnień jest wyłącznie przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e).

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z art. 21 ust. 2a ww. ustawy, przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Korzystanie bowiem z tzw. "ulgi odsetkowej" wyklucza jednoznacznie możliwość wykazania jako zwolnienia spłaty kredytu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca środki przeznaczone ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2003 r. zamierza przeznaczyć na budowę budynku mieszkalnego, zatem na cel określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Do ww. zwolnienia nie ma zastosowania art. 21 ust. 2a ww. ustawy, który wyraźnie odnosi się do zwolnienia zawartego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e).

Korzystanie zatem z tzw. "ulgi odsetkowej" wyklucza jedynie możliwość wykazania jako zwolnienia spłaty kredytu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, natomiast nie pozbawia podatnika prawa do wydatkowania środków ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) omawianej ustawy.

W odpowiedzi na prośbę Wnioskodawcy, dołączoną do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w przedmiocie nadania możliwie szybkiego biegu ww. wnioskowi, z uwagi na termin rozliczeń podatkowych, tut. Organ informuje, że wszystkie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiane są z zachowaniem kolejności wpływu.

Wniosek Zainteresowanego został rozpatrzony w terminie, o którym mowa w art. 14d ustawy - Ordynacja podatkowa, tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl