ILPB2/415-362/13-2/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-362/13-2/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu: 15 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały te zostaną następnie umorzone przymusowo za wynagrodzeniem zgodnie z przepisami art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej "k.s.h") oraz postanowieniami umowy Spółki.

Wartość udziałów została wskazana w umowie darowizny w ich wartości rynkowej na dzień dokonania darowizny. Wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów będzie odpowiadać ich rzeczywistej (rynkowej) wartości. Ponadto wynagrodzenie to nie będzie niższe od wartości przypadającej na umorzone udziały aktywów netto wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonej o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników zgodnie z art. 199 § 2 k.s.h.

Wynagrodzenie za umorzenie zostanie wypłacone w formie pieniężnej. Spółka posiada siedzibę na terytorium kraju, a osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku przymusowego umorzenia za wynagrodzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny, przychód określony w wysokości otrzymanego wynagrodzenia można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia otrzymania darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu wynagrodzenia za umorzone przymusowo udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów wg wyceny z dnia otrzymania darowizny.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361; dalej "ustawa o PIT") stanowi, że jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatnie zbycie praw majątkowych innych niż wymienionych w pkt 8 lit. a)-c). Zgodnie natomiast z art. 17 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Przepis art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT z kolei określa, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z umorzenia udziałów lub akcji.

Ustawodawca wskazał także szczegółowo, w jaki sposób należy ustalać dochód z umorzenia udziałów lub akcji. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów lub akcji nad kosztami uzyskania przychodu, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT. Jeżeli jednak nabycie udziałów lub akcji nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, wówczas koszty uzyskania przychodu ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Wartość udziałów i akcji z dnia nabycia spadku lub darowizny należy z kolei ustalić w zgodzie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm. dalej "ustawa o p.s.d."). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o p.s.d., wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych powinna zostać przyjęta w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Wartość rynkową z kolei definiuje art. 8 ust. 3 tejże ustawy, na podstawie którego wartość tą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z dnia powstania obowiązku podatkowego (nabycia darowizny).

W opisywanym tutaj przypadku, określona w umowie darowizny wartość udziałów koresponduje z ich wartością rynkową na dzień dokonania darowizny. W związku z powyższym, przychód z tytułu wynagrodzenia za umorzone przymusowo udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów wg wyceny z dnia otrzymania darowizny. Pogląd taki znajduje także swoje odbicie w praktyce organów administracyjnych oraz sądów. Jak wskazał Zainteresowany, w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 października 2012 r. (sygn. ILPB2/415-696/12-4/ES) stwierdził, że: "Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku umorzenia przymusowego za wynagrodzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny przychód z tytułu wypłaconego wynagrodzenia uzyskany przez Wnioskodawczynię może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów ustalonej na dzień otrzymania darowizny pod warunkiem, że wartość ta zostanie określona na poziomie wartości rynkowej." Podobne stanowisko zajęli także m.in.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2011 r. (sygn. IPPB2/415-1018/10-2/AS), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/415-915/10-3/AK).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku przymusowego umorzenia za wynagrodzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny, przychód określony w wysokości otrzymanego wynagrodzenia można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia otrzymania darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednakże należy wskazać, iż prawidłowe brzmienie art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) jest następujące: dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Zainteresowanego rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl