ILPB2/415-359/08-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-359/08-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2008 r. (data wpływu 9 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Postanowieniem sądu rejonowego z dnia 3 lipca 2001 r. stwierdzono nabycie spadku po zmarłym w dniu 13 lipca 1986 r. ojcu Wnioskodawczyni. W skład spadku wchodziło gospodarstwo rolne, które Zainteresowana nabyła wspólnie z siostrą. Z wydanych przez naczelnika urzędu skarbowego zaświadczeń wynika, że majątek spadkowy został zgłoszony do opodatkowania oraz, że podatek od spadków i darowizn nie należy się.

Wnioskodawczyni wskazuje również, że w gospodarstwie rolnym rodziców pracowała od dziecka oraz, że od pięciu lat ziemia nie jest uprawiana. Obecnie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego część gruntów wchodzących w skład ww. gospodarstwa rolnego została przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. W związku z powyższym w 2007 r. zgodnie z przeznaczeniem terenu dokonano podziału działki nr 1 (..), o powierzchni 1,5309 ha na 15 działek, w tym:

* 1 (...) zabudowaną budynkiem mieszkalnym i gospodarczym,

* 1 (...) przeznaczoną na drogę gminną,

* 1 (...) "pas graniczny" teren upraw rolnych,

* 1 (...), 1 (...) i 1 (...), które w przyszłości zostaną przekazane w formie darowizny dzieciom Spadkobierczyń,

* 1 (...) i 1 (...), które w przyszłości zostaną przekazane w formie darowizny bratanicy i bratankowi,

* 1 (...), 1 (...), 1 (...) i 1 (...), które zostały sprzedane w kwietniu i maju 2008 r.,

* 1 (...), 1 (...) i 1 (...), których właścicielką w udziale #189; części pozostaje Zainteresowana, które być może w przyszłości zostaną sprzedane w celu uzyskania dodatkowych środków na potrzeby osobiste i rodziny.

Początkowo - jak wskazuje Wnioskodawczyni - wydzielone działki miały zostać przekazane w formie darowizny dzieciom Spadkobierczyń oraz bratankowi i bratanicy, ale na skutek zmiany sytuacji rodzinnej postanowiono część działek sprzedać. W roku bieżącym sprzedano 4 działki trzem nabywcom.

Obecnie Zainteresowana nie prowadzi rolniczej ani pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku po ojcu stanowi źródło przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż wyżej opisanych odziedziczonych nieruchomości wydzielonych z części gospodarstwa rolnego nie jest źródłem przychodu i nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wnioskodawczyni wskazuje, że dokonana sprzedaż działek budowlanych wydzielonych z posiadanych gruntów rolnych nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a ustawy. Bowiem zarówno Ona ani Jej siostra posiadające po #189; części w ww. nieruchomości nie prowadzą działalności gospodarczej. W związku z powyższym działania związane z podziałem działki nie wykroczyły poza czynności konieczne do zbycia majątku osobistego. Nadto otrzymane w spadku gospodarstwo rolne nie było nabyte w celu odsprzedaży. Brak jest również podstaw do uznania, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność handlową w tym zakresie. Zdaniem Zainteresowanej przychód uzyskany ze zbycia 4 działek i ewentualnie kolejnych w przyszłości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym również z uwagi na fakt, że od momentu nabycia ww. nieruchomości (wydzielonych działek) do dnia ich sprzedaży upłynął 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Na poparcie swojego stanowiska Zainteresowana przytacza decyzję Izby Skarbowej w Olsztynie sygn. PBF/4117-005-19/07.

W końcu Wnioskodawczyni wskazuje także na zapis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. zgodnie z którym wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Z kolei momentem nabycia spadku na podstawie art. 922 i 924 Kodeksu cywilnego jest data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy. Skoro nabycie spadku nastąpiło do końca 2006 r., to w całości wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest więc kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem ustalić moment nabycia przez Wnioskodawczynię prawa własności nieruchomości w postaci działek o numerach 124/1-124/15.

Artykuł 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 ww. ustawy spadek nabywa się z chwilą otwarcia spadku. Jak z powyższego wynika spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że ojciec Wnioskodawczyni zmarł 13 lipca 1986 r. Zatem nabycie przez Nią spadku i tym samym prawa współwłasności przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 1986 r.

W kwestii przesłanki braku związku odpłatnego zbycia nieruchomości z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy wskazać, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) doprecyzowano definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu po nowelizacji - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

d.

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. W sytuacji przedstawionej we wniosku, należy przyjąć iż sprzedaż czterech działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego będącego współwłasnością Wnioskodawczyni w związku z sytuacją rodzinną nie spełnia kryteriów uznania jej za dokonaną w ramach działalności gospodarczej.

Przy czym należy zastrzec, iż ustalenie, czy w konkretnych okolicznościach sprzedaż działek budowlanych wypełniała znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, może być przedmiotem ewentualnego postępowania podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie ww. nieruchomości, nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem będzie dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto, o ile nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Faktu tego nie zmienia okoliczność, iż w późniejszym okresie nastąpiła zmiana przeznaczenia przedmiotowych gruntów. Istotna jest bowiem w tym aspekcie wyłącznie data nabycia nieruchomości.

W związku z tym przychód ze sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, wydzielonych z gospodarstwa rolnego, którego współwłaścicielką jest Wnioskodawczyni od 1986 r., nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawczynię decyzji Izby Skarbowej w Olsztynie, tut. organ informuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

W zakresie dotyczącym ustawy o podatku od towarów i usług wydana została odrębna interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2008 r. nr ILPP1/443-474/08-4/MT.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl