ILPB2/415-355/09-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-355/09-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym z dnia 6 października 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała 1/3 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabytego w dniu 8 kwietnia 2008 r. w drodze spadku po zmarłej matce, stwierdzonego postanowieniem sądu rejonowego w dniu 30 czerwca 2008 r. Według ustnej informacji uzyskanej w urzędzie skarbowym zbycie wskazanego udziału stanowi źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadzie określonej w art. 30e. Udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nie wykorzystywała dla potrzeb działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu na zasadzie art. 30e ustawy.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustalenie źródła przychodu ma determinujące znaczenie w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) jest odpłatne zbycie -"spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej". Ustawodawca nie wymienił w tym miejscu odpłatnego zbycia "udziału" w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego pomimo, że tego terminu używa w dalszej części ustawy w art. 10 ust. 3 - w którym cyt. "...odpłatne zbycie.......spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie......". Zatem odpłatne zbycie "udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego" jest przychodem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 jedynie wówczas, jeżeli było wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest rzeczowym prawem ograniczonym z możliwością przeniesienia jego własności. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że dokonane zbycie udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, które nie było wykorzystywane dla potrzeb działalności gospodarczej, stanowi odpłatne zbycie praw majątkowych stanowiące źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu na zasadzie art. 18 ustawy - ogólne zasady opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Artykuł 10 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z kolei art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy wymienia źródło przychodów jakim jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w 2008 r. sprzedała 1/3 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabytego również w 2008 r.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest ustalenie, czy źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje swoim zakresem sprzedaż udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, czy też sprzedaż tego udziału zalicza się do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7, jakimi są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 244 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Udział w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego powstaje wówczas, gdy dane prawo objęte jest współwłasnością udziałową (ułamkową). Współwłaścicielowi przypada wtedy określona część we własności tego prawa.

Sprzedaż udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie powoduje automatycznie zmiany źródła przychodów - nadal jest to źródło określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

W związku z powyższym odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, jeśli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, należy do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany z tego tytułu przychód podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30e ww. ustawy.

W myśl ww. przepisu w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl