ILPB2/415-328/08-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-328/08-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2008 r. (data wpływu 30 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 25 września 2007 r. została spisana umowa zbycia posiadanych przez Wnioskodawcę akcji imiennych spółki akcyjnej zamkniętej z siedzibą na Litwie. Zgodnie z powyższą umową kupujący nabywa akcje dopiero z chwilą uiszczenia za nie należności. Do czasu zapłaty akcje pozostają własnością Zainteresowanego. W związku z powyższym nabywca nie może ujawnić się w księdze akcjonariuszy jako nowy właściciel akcji, dopóki nie nastąpi skutek w postaci przeniesienia własności akcji na jego rzecz. Przeniesienie własności akcji na rzecz nabywcy nastąpi dopiero po dokonaniu zapłaty za nie na rzecz Zainteresowanego.

Jeżeli nabywca zapłaci Wnioskodawcy tylko za część akcji, stanie się właścicielem tylko tej części.

Zainteresowany podkreśla, że zawarta umowa nie jest umową sprzedaży na raty w rozumieniu art. 583 w związku z art. 555 Kodeksu cywilnego, ponieważ w przypadku sprzedaży na raty prawo własności przechodzi na nabywcę w całości w dniu zawarcia umowy, a jedynie zapłata należności jest ratalna. W takim przypadku skutek w postaci przeniesienia prawa własności następuje nawet wówczas, gdyby nabywca należności nie uiścił. Zbywający byłby zobowiązany do zapłaty podatku w roku, w którym zwarł umowę pomimo, iż nie uzyskał zapłaty.

W przypadku Wnioskodawcy, pomimo, iż został sporządzony jeden dokument w dniu 25 września 2007 r. określający tryb zbywania przez Niego akcji, w istocie zawiera on w swej treści trzy umowy zbycia akcji. W dniu 26 września 2007 r. zbytych zostało 9 akcji (ponieważ nabywca uiścił zapłatę), zbycie kolejnych 7 akcji nastąpi 15 lipca 2008 r., a pozostałych 9 w dniu 31 grudnia 2008 r. (pod warunkiem, że nabywca ureguluje należność za nie).

Jeśli nabywca nie uiści zapłaty za akcje ich formalnym właścicielem nadal będzie Wnioskodawca. Będzie On miał prawo je zbyć innej osobie. Zawarta umowa zobowiązuje jedynie Zainteresowanego do niezbywania ich osobom trzecim do czasu, aż nabywcy upłynie termin do uiszczenia należności za nie. Jeśli w tym terminie zapłaci za nie - stanie się ich właścicielem. Jeżeli nabywca w przewidzianym terminie nie zapłaci ceny za akcje - to nie zostanie ich właścicielem. Będzie nim nadal Wnioskodawca.

Od sprzedanych akcji w 2007 r. został uiszczony podatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca postąpił słusznie płacąc w rozliczeniu za rok 2007 tylko podatek od akcji sprzedanych w tym roku, czy też powinien również zapłacić podatek od akcji, które zbędzie w 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro część akcji sprzedana będzie dopiero w 2008 r., to podatek z tego tytułu powinien On zapłacić w rozliczeniu rocznym za rok 2008.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.d.o.f., osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a u.p.d.o.f., powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 20 stycznia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277), zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w art. 6, położonego w drugim umawiającym się państwie, lub z przeniesienia tytułu własności udziałów w spółce, której mienie składa się głównie z takiego majątku, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Natomiast art. 13 ust. 4 ww. umowy stanowi, że zyski z przeniesienia tytułu własności jakiegokolwiek majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że przychody Zainteresowanego z tytułu sprzedaży akcji spółki posiadającej siedzibę na terytorium Republiki Litewskiej podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Stosownie do art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne.

Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 339 ustawy z dnia 15 września Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) przeniesienie akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego następuje poprzez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo na świadectwie tymczasowym, albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji lub świadectwa tymczasowego.

Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego tj. z chwilą złożenia oświadczenia oraz przeniesienia własności akcji. Pod pojęciem odpłatnego zbycia należy rozumieć każdą formą przeniesienia własności akcji za wynagrodzeniem. Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w 2007 r. miało miejsce zawarcie umowy sprzedaży akcji, na mocy której nastąpiło przeniesienie własności tylko części posiadanych przez Zainteresowanego akcji imiennych. Natomiast przeniesienie własności i wydanie pozostałych akcji nastąpi w 2008 r., kiedy to kupujący zapłaci Wnioskodawcy umówioną cenę. Do tej pory akcje będą należały do zbywcy.

Całokształt przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazuje, że w chwili zawarcia umowy sprzedaży akcji nastąpiło zbycie tylko części akcji, za które nabywca zapłacił cenę. Pozostałe akcje zostaną przeniesione na nabywcę po zapłacie ich ceny.

Tak więc Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego za rok 2007 tylko od przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji, których własność przeniósł w tym roku na nabywcę. Od przychodu uzyskanego ze zbycia pozostałych akcji będzie zobowiązany do zapłaty podatku w roku, w którym przeniesie na nabywcę prawo własności tych akcji - w przedmiotowej sprawie w 2008 r..

Stosownie do art. 30b u.p.d.o.f., od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 u.p.d.o.f., w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie podatkowe, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (PIT-38).

Przepis art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., zgodnie z ust. 5 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

Tutejszy organ pragnie jednak wskazać, że jeżeli zbycie akcji podlegać będzie opodatkowaniu również na Litwie wówczas zastosowanie będzie miał artykuł 25 ww. umowy międzynarodowej.

Zgodnie treścią ustępu 1 lit. a) ww. artykułu, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Litwie, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień litery b), taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony z opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl