ILPB2/415-325/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-325/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca odziedziczył-na podstawie dziedziczenia ustawowego - nieruchomość położoną we W.

Śmierć spadkodawcy miała miejsce w październiku 2008 r., zaś postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu postępowania sąd wydał w lutym 2009 r..

Ustalenie daty w której Wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości będzie miało wpływ na stosowanie przepisów z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W 2008 r. przepisy przewidywały tzw. ulgę meldunkową (art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu z 2008 r.). Od 2009 r. w miejsce poprzedniej ulgi została wprowadzona tzw. ulga mieszkaniowa (związana z przeznaczeniem uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe podatnika (art. 21 ust. 1 pkt 131 przepisów aktualnie obowiązujących).

Istotny jest także fakt, że Wnioskodawca był zameldowany na pobyt stały w odziedziczonej nieruchomości w latach 1959-1985.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy do przedstawionego stanu faktycznego w zakresie stosowania ulgi w podatku dochodowym ze sprzedaży nieruchomość, będą miały zastosowanie przepisy z 2008 czy z 2009 r....

2.

Czy jeżeli będą miały zastosowanie przepisy z 2008 r., Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej, w związku z faktem, iż był zameldowany na pobyt stały w odziedziczonym budynku przez ponad 12 miesięcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, jako datę przejścia nieruchomości na Wnioskodawcę należy uznać moment śmierci spadkodawcy. Przesądza o tym treść przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia ustawowego.

Artykuł 925 Kodeksu cywilnego stanowi: "Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku", natomiast art. 924 ww. kodeksu przewiduje, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy".

Od tego momentu następuje przejście nieruchomości na nowych właścicieli. Jednakże w ciągu 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku istnieje możliwość odrzucenia spadku. Przyjmuje się także, że postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma charakter deklaratoryjny - stwierdza bowiem przejście praw spadkowych po zmarłym spadkodawcy, które nastąpiło z mocy samego prawa w chwili otwarcia spadku. Dlatego należy uznać, że nabycie nieruchomości nastąpiło w momencie śmierci spadkodawcy w 2008 r..

W związku z tym, w przypadku zbycia nieruchomości w materii podatku dochodowego od osób fizycznych zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące w 2008 r., czyli przede wszystkim tzw. ulga meldunkowa.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie od płacenia podatku dochodowego w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli podatnik był zameldowany na pobyt stały w zbywanym budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Warunek ten Wnioskodawca spełnia, gdyż był w odziedziczonym budynku zameldowany na pobyt stały w latach 1959 - 1985. Przytoczony przepis nie wymaga, aby okres zameldowania był liczony po dacie nabycia nieruchomości, ani nie wprowadza ograniczeń czasowych między czasem zameldowania a zbywania budynku.

Na potwierdzenie Swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na interpretację Ministra Finansów z 20 lutego 2008 r.

Wnioskodawca uważa, że zbywając odpłatnie przedmiotowy budynek będzie mógł skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej obowiązującej w 2008 r..

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176, z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, póz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r..

Artykuł 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że śmierć spadkodawcy nastąpiław październiku 2008 r. Zatem nabycie prawa, o którym mowa wyżej (tj. prawa do spadku) nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, t.j. w październiku 2008 r. i zostało potwierdzone sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku w lutym 2009 r.

Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19 % podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 cyt. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że aby skorzystać ze zwolnienia w nim przewidzianego - okres zameldowania na pobyt stały ma być nie krótszy niż 12 miesięcy "przed datą zbycia". Zatem okres ten odnosi się wyłącznie do daty zbycia nieruchomości, a nie np. do daty jej nabycia albo daty wejścia w życie wymienionego przepisu. Nie jest więc konieczne, by podatnik był właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego przez cały ww. okres. Istotny jest tylko fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe przypadające na okres ww. 12 miesięcy pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Stosownie do art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. - zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Wymóg złożenia w terminie tego oświadczenia jest (obok zameldowania na pobyt stały w sprzedawanym lokalu przez okres 12 miesięcy) warunkiem koniecznym do zastosowania omawianego zwolnienia. Warunek ten wynika wprost z przepisu art. 21 ust. 21, dotyczącego zwolnień przedmiotowych, przez co stał się on nieodłącznym elementem regulacji dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w myśl art. 8 ust. 3 powołanej ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy do których mają zastosowanie przepisy dotyczące tzw. ulgi meldunkowej, oświadczenie o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14 dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., nie ma zastosowania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w październiku 2008 r. Wnioskodawca odziedziczył w spadku nieruchomość, którą zamierza sprzedać.

W przedmiotowym budynku Zainteresowany był zameldowany na pobyt stały w latach 1959-1985.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. W sytuacji, gdy z zachowaniem wymaganego terminu Wnioskodawca złoży we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, o którym mowa w cytowanych powyżej przepisach, przychód uzyskany ze sprzedaży budynku będzie zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl