ILPB2/415-304/08-4/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-304/08-4/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2008 r. (data wpływu 21 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do podatku kwoty otrzymanej tytułem zwrotu wkładu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do podatku kwoty otrzymanej tytułem zwrotu wkładu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 19 czerwca 2008 r. nr ILPB2/415-304/08-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez złożenie podpisu pod oświadczeniem, iż elementy stanu faktycznego objętego wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 czerwca 2008 r., a w dniu 27 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) nastąpiło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1999 r. Wnioskodawca dokonał wpłaty wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, a w roku 2000 otrzymał przydział mieszkania, na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W rozliczeniu podatkowym za rok 1999 Zainteresowany skorzystał z odliczenia od podatku, z tytułu poniesionych wydatków na wkład mieszkaniowy. Następnie w roku 2007 Wnioskodawca zrezygnował na rzecz spółdzielni mieszkaniowej z mieszkania zajmowanego od 2000 r. i w związku z tym w 2008 r. otrzymał zwrot wniesionego wkładu mieszkaniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje obowiązek doliczania do podatku zwrotu otrzymanego ze spółdzielni mieszkaniowej w związku z rezygnacją z lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma On obowiązku doliczania do podatku, otrzymanego zwrotu ze spółdzielni, ponieważ zwrot ten był następstwem opuszczenia zajmowanego lokalu, a nie wynikiem wycofania wkładu. Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Powyższy przepis, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r., (w tym także do zwrotu odliczonych wydatków tytułem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni, który to zwrot miał miejsce po roku, w którym dokonano odliczeń).

Wnioskodawca zauważa, że stosownie do uregulowań zawartych w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniem statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokali.

W świetle powyższego, w ocenie Zainteresowanego, wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania i jego przekazanie spółdzielni mieszkaniowej nie jest tożsame z wycofaniem wkładu ze spółdzielni. Wycofanie wkładu ma miejsce jedynie do czasu przydzielenia lokalu mieszkalnego lub zamieszkania przez członka spółdzielni w przydzielonym lokalu.

Wobec powyższego Wnioskodawca uważa, że nie ma obowiązku doliczania do podatku, otrzymanego zwrotu ze spółdzielni mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., podatnikom ponoszącym w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku dochodowego na zasadach określonych w ust. 2-17.

Natomiast w myśl art. 27a ust. 13 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków wymienionych wyżej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Przepis ten ma również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r., co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że wyżej wymieniony art. 27 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku wycofania - uprzednio odliczonego - wkładu ze spółdzielni mieszkaniowej.

Kwestie nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz warunków zwrotu wniesionego wkładu reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 11 ust. 2 1 ww. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca, zgodnie z postanowieniami statutu osobie, uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu.

Zatem zwrot wkładu mieszkaniowego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi wycofania wkładu mieszkaniowego. Z wycofaniem wkładu mieszkaniowego mamy do czynienia jedynie do czasu przydziału lokalu lub zamieszkania przez członka spółdzielni w przydzielonym lokalu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2000 r. Wnioskodawca otrzymał przydział mieszkania na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W rozliczeniu podatkowym za 1999 r. dokonał On odliczeń od podatku z tytułu wniesienia wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. Do 2007 r. Zainteresowany posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, z którego w ww. roku zrezygnował na rzecz spółdzielni. Z tego tytułu, spółdzielnia mieszkaniowa dokonała zwrotu wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu mieszkaniowego.

Należy zatem stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie zaszła okoliczność, o jakiej mowa we wskazanym art. 27 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powodująca obowiązek doliczenia przez Zainteresowanego do podatku za 2007 r. uprzednio dokonanych odliczeń z tytułu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej wkładu. Wynika to z faktu, iż w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze zwrotem wkładu, a nie z jego wycofaniem.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma obowiązku doliczania do podatku, zwrotu otrzymanego ze spółdzielni mieszkaniowej w związku z rezygnacją przez Niego z lokalu mieszkalnego.

Dodatkowo należy wskazać, że stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z wyżej wskazanym przepisem, za przychody z innych źródeł należy uważać w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie "w szczególności" wskazuje, iż zawiera on tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Wobec powyższego kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego, do wysokości wkładu wniesionego przez Zainteresowanego do spółdzielni mieszkaniowej w 1999 r. jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego na mocy ww. przepisu.

Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem a wniesionym wkładem stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z innymi przychodami uzyskanymi przez Wnioskodawcę w 2008 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl