ILPB2/415-303/08-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-303/08-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu - 21 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych w Wielkiej Brytanii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych w Wielkiej Brytanii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest pracownikiem naukowym uniwersytetu. W 2001 r. uzyskał On stopień doktora nauk fizycznych. W 2004 r. Zainteresowany odbył 3-miesięczny staż naukowy na uniwersytecie w Kanadzie, w trakcie którego otrzymał propozycję dalszej współpracy naukowej. Dodaje, że następstwem tego pobytu stała się oferta wyjazdu do Wielkiej Brytanii i objęcia w listopadzie 2005 r. stanowiska naukowego na Uniwersytecie w X.

Projekt badawczy, w którym uczestniczy Wnioskodawca został zaplanowany na 3 lata i obejmuje ścisłą współpracę naukową pomiędzy ww. instytucjami w tym czasie (tj. od 1 stycznia 2005 r. do 30 września 2008 r.). Za zgodą prorektora uniwersytetu w Polsce przebywa On na urlopie bezpłatnym, przy czym po odbyciu stażu naukowego na uczelni angielskiej jest zobowiązany do podjęcia pracy naukowej i dydaktycznej na rodzimym uniwersytecie.

Ponadto Zainteresowany wyjaśnia, iż pobyt w Wielkiej Brytanii ma charakter ściśle naukowy, związany z przygotowywaną przez Niego rozprawą habilitacyjną. W zakresie prowadzonych w Wielkiej Brytanii prac badawczych, Wnioskodawca zajmuje się mikrotubulami, tj. długimi rurkowatymi strukturami białkowymi, które stanowią integralny składnik każdej komórki i pełnią wiele istotnych funkcji dla jej prawidłowego działania, w szczególności na etapie podziału komórkowego. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do wielu patologii, w tym do zainicjowania i rozwoju komórek nowotworowych. Według naukowców, z którymi Zainteresowany współpracuje, skuteczne zablokowanie mikrotubul wchodzących w skład tzw. wrzeciona kariokinetycznego, mogłoby zahamować niepożądany podział i wzrost komórek rakowych. Dlatego też prowadzone przez Wnioskodawcę badania mają na celu poznanie i zrozumienie biofizycznych i biochemicznych właściwości mikrotubul, a ich zastosowanie może przyczynić się do walki z chorobami o genezie nowotworowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym - w odniesieniu do przychodów Wnioskodawcy, uzyskanych za rok 2005 i 2006 - podczas stażu naukowego w Wielkiej Brytanii z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie tam prac badawczych - zastosowanie znajdzie przepis art. 20 ust. 1 umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 20 ust. 1 cytowanego w niniejszym wniosku umowy, osoba fizyczna, która na zaproszenie uniwersytetu, szkoły pomaturalnej, szkoły lub innej podobnej uznanej placówki oświatowej w jednym z umawiających się państw przebywa w tym umawiającym się państwie wyłącznie w celu nauczania w takiej placówce oświatowej lub prowadzenia tam prac badawczych, i która ma lub bezpośrednio przed przybyciem miała miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie, będzie zwolniona od podatku w pierwszym umawiającym się państwie, jeżeli chodzi o takie wynagrodzenie za takie nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, przez okres nie przekraczający dwu lat od dnia jej przybycia do tego państwa.

W ocenie Zainteresowanego sytuacja podatkowo-prawna, w zupełności wypełnia dyspozycję normy zawartej w art. 20 ust. 1 umowy. Wnioskodawca jest obywatelem polskim, który na zaproszenie uniwersytetu w Wielkiej Brytanii, przebywa tam od października 2005 r. Celem Jego pobytu jest prowadzenie tam prac badawczych i z tego tytułu pobiera wynagrodzenie. W ocenie Wnioskodawcy przychody uzyskane za 2005 r. i 2006 r. za prowadzenie prac badawczych w Wielkiej Brytanii są na mocy art. 20 ust. 1 umowy - zwolnione od opodatkowania w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ww. ustawy, art. 3 ust. 1 i ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20), określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza - z uwzględnieniem postanowień ustępów 2 i 3 tego artykułu - każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona; określenie to nie obejmuje osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód ze źródeł w nim położonych.

Zgodnie z art. 20 ww. umowy osoba fizyczna, która na zaproszenie uniwersytetu, szkoły pomaturalnej, szkoły lub innej podobnej uznanej placówki oświatowej w jednym z Umawiających się Państw przebywa w tym Umawiającym się Państwie wyłącznie w celu nauczania w takiej placówce oświatowej lub prowadzenia tam prac badawczych i która ma lub bezpośrednio przed przybyciem miała miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, będzie zwolniona od podatku w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie, jeżeli chodzi o wynagrodzenie za takie nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, przez okres nie przekraczający dwu lat od dnia jej przybycia do tego Państwa.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż dochód osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce uzyskiwany z tytułu prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii, podlega zwolnieniu od opodatkowania w Wielkiej Brytanii przez okres pierwszych dwóch lat licząc od dnia przyjazdu Wnioskodawcy do Wielkiej Brytanii.

Jako, że Wnioskodawca jest rezydentem Polski to podlega - zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Tym samym dochód uzyskany z ww. prac naukow-badawczych uzyskiwany w Wielkiej Brytanii w okresie nieprzekraczającym dwóch lat będzie podlegał opodatkowaniu tylko w Polsce.

Jednakże warunkiem do zwolnienia tych dochodów w Wielkiej Brytanii jest aby prace badawcze były prowadzone w interesie publicznym a nie dla prywatnej korzyści.

Mając na względzie przytoczone przepisy prawne oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę podczas stażu naukowego w Wielkiej Brytanii z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie tam prac badawczych za rok 2005 i 2006 - ma On obowiązek opodatkować w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem dyspozycja art. 20 ust. 1 umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych nie znajduje zastosowania w kontekście zwolnienia od opodatkowania w Polsce tych przychodów.

Jednocześnie tut. organ pragnie zaznaczyć, iż ww. dyspozycja art. 20 ust. 1 cyt. wyżej umowy odnosi się wyłącznie do zwolnienia z obowiązku podatkowego przedmiotowych przychodów w Wielkiej Brytanii, natomiast nie dotyczy tych przychodów - zwolnienie z obowiązku podatkowego w Polsce.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl