ILPB2/415-299/10-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-299/10-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 26 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zainteresowana podaje, iż w styczniu 2009 r. była w odwiedzinach u swojego przyjaciela, będącego zameldowanym w Niemczech i prowadzącego tam wówczas działalność gospodarczą. Podczas pobytu, Wnioskodawczyni wspólnie z wyżej wymienionym oraz Jego bratem, dnia 23 stycznia 2009 r., wypełniła kupon totolotka. Na potwierdzenie ww. okoliczności Zainteresowana ma stosowną umowę.

Następnie, dnia 24 stycznia 2009 r., w sobotnim losowaniu, jeden z zakładów ww. kuponu okazał się trafny, dzięki czemu wyżej wymienieni wygrali wspólnie kwotę 854 858,40 Euro. Wnioskodawczyni podaje, iż totalizator w Niemczech - bez względu na ilość osób, które wspólnie wypełniły kupon - przelewa wygraną zawsze na jedno, wskazane przez grających, konto bankowe. Ww. uzgodnili, że Ich wygrana zostanie przelana na konto X. Następnie, w lutym 2009 r. wyżej wymieniony przywiózł pieniądze do Polski. Rozliczył się z pozostałymi grającymi, przekazując każdemu kwotę 284 952,80 Euro, na co Wnioskodawczyni posiada stosowne pokwitowanie na piśmie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pieniądze, które Zainteresowana wygrała w x w Niemczech, a które zainwestowała w Polsce, są zwolnione z podatku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, bazującej na wstępnych ustaleniach w urzędzie skarbowym, kwota wygranej w x w Niemczech jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce, ponieważ totalizator niemiecki automatycznie odprowadza podatek od każdej wygranej. Zainteresowana stoi na stanowisku, iż istnienie obowiązku zapłaty podatku dochodowego w Polsce stanowiłoby podwójne opodatkowanie wygranych pieniędzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeżeli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z art. 3 ust. 1a wyżej powołanej ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W świetle art. 4a ww. ustawy, powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z dniem 19 grudnia 2004 r. weszła w życie podpisana dnia 14 maja 2003 r. umowa międzynarodowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), mająca zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2005 r. Zgodnie z art. 22 ww. umowy dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Biorąc pod uwagę powyższy zapis umowy należy stwierdzić, iż wygrana jest opodatkowana w państwie zamieszkania Wnioskodawczyni, tj. w Polsce.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, o tym czy uzyskany przez Zainteresowaną przychód podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych decydują postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a państwem, w którym zostały osiągnięte inne dochody (w rozpatrywanej sprawie - w Republice Federalnej Niemiec).

Z analizy wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni będąc w styczniu 2009 r. w odwiedzinach u przyjaciela przebywającego Niemczech wypełniła wspólnie z Nim i Jego bratem kupon totolotka. Następnie w wyniku losowania wygrali wspólnie kwotę 854 858,40 Euro. Ponieważ totalizator w Niemczech przelewa wygraną, bez względu na ilość osób, które wspólnie wypełniły kupon, zawsze na jedno wskazane przez grających konto bankowe, wygrana została przelana na konto przyjaciela Zainteresowanego przebywającego w Niemczech. Wyżej wymieniony, w lutym 2009 r. przekazał Wnioskodawczyni kwotę 284 952,80 Euro, na dowód czego posiada Ona pokwitowanie na piśmie.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zauważyć należy, iż z dniem 1 stycznia 2009 r. dokonując zmiany treści art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca rozszerzył zakres opodatkowania 10% podatkiem przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową na przychody uzyskiwane również w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a w konsekwencji zrównał zasady opodatkowania tych przychodów w stosunku do polskich rezydentów oraz rezydentów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu wygranej w niemieckim x podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy 10% podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Artykuł 30 ust. 3 przewiduje, że zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

W myśl art. 30 ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Natomiast art. 30 ust. 9 ww. ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 pkt 2, 4-5a i 7a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.

Z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2009 r., wynika, iż przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

W ocenie tut. Organu, po stronie Wnioskodawczyni powstał podlegający opodatkowaniu przychód w momencie przelania wygranej na konto przyjaciela Zainteresowanej.

W sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawczyni nie podlega podwójnemu opodatkowaniu. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, iż tut. Organ nie przeczy, iż Zainteresowana uzyskała dochód z wygranej w x, który prawdopodobnie został opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, niemniej podkreśla z całą mocą, iż z tytułu wygranej w x w Niemczech nie powinna Ona być w ogóle w tym kraju opodatkowana. Wnioskodawczyni powinna być opodatkowana tylko w Polsce.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Wnioskodawczyni winna więc wykazać ten podatek w poz. 195 zeznania PIT-36 i wpłacić go w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Zainteresowanej, iż wygrana ta jest zwolniona w Polsce z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w przeciwnym wypadku nastąpiłoby podwójne opodatkowanie wygranej. W sytuacji przedstawionej we wniosku wygrana winna być opodatkowana zgodnie z postanowieniami ww. umowy polsko-niemieckiej tylko w Polsce (kraju zamieszkania Wnioskodawczyni).

Ewentualne kwestie podatku pobranego nienależnie od całej wygranej Zainteresowana może wyjaśnić z niemieckimi organami podatkowymi.

Tut. Organ interpretacyjny ocenę przedmiotowej sprawy oparł na twierdzeniu Wnioskodawczyni, iż wygrała Ona x w Niemczech, zaś wygrana został przelana przez niemieckie x na konto Jej przyjaciela.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez wnioskodawcę przesłanek zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wygranej w x w Republice Federalnej Niemiec. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl