ILPB2/415-290/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-290/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2008 r. (data wpływu 11 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania udziału w zyskach osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. T. zamierza połączyć się ze spółką z o.o. T. Połączenie ww. spółek ma nastąpić poprzez przejęcie w trybie uproszczonym na podstawie art. 516 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.). Zgodnie z treścią art. 515 § 1 k.s.h. połączenie podmiotów zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, ponieważ spółka z o.o. T. (dalej spółka przejmująca) posiada w spółce z o.o. T. (dalej spółka przejmowana) udziały o łącznej wartości nominalnej obejmującej całość jej kapitału zakładowego.

Ponadto Zainteresowany wskazuje, że jest jednym ze wspólników Spółki przejmującej i posiada w niej 1060 udziałów o wartości 5.300.000 zł, z których 319 udziałów zostało pokrytych aportem o wartości 1.595.000 zł w postaci wszystkich 1577 udziałów przysługujących Mu jako jedynemu udziałowcowi spółki przejmowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowanym połączeniem ww. spółek w trybie art. 515 § 1 i 516 k.s.h., mając na uwadze art. 12 ust. 4 pkt 4, 11 i 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego przez przejmującą spółkę majątku spółki przejmowanej, stanowi dla Wnioskodawcy - w zakresie jego udziału - dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych podlegający obowiązkowi podatkowemu przewidzianemu we wskazanej ustawie.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane połączenie spółek powinno być neutralne podatkowo, ponieważ nastąpi ono bez podwyższenia kapitału, czyli bez jego przyrostu, a tym samym bez zwiększenia wartości udziałów wspólników spółki przejmującej. Zainteresowany jest nadto zdania, iż bez znaczenia dla omawianej kwestii podatkowej jest fakt, że spółka przejmowana znajduje się obecnie w likwidacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady łączenia spółek handlowych zostały uregulowane w art. 491 - 527 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), dalej k.s.h. Zgodnie z art. 491 § 1 zd. 1 k.s.h. spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi.

Według art. 492 § 1 k.s.h. połączenie może być dokonane:

1.

przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie przez przejęcie),

2.

przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Co do zasady zgodnie z treścią art. 506 § 1 k.s.h. łączenie się spółek wymaga uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia każdej z łączących się spółek, powziętej większością trzech czwartych głosów, reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego, chyba że umowa lub statut spółki przewidują surowsze warunki.

Stosownie do treści art. 515 § 1 k.s.h. połączenie może być przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, jeżeli spółka przejmująca ma udziały lub akcje spółki przejmowanej albo udziały lub akcje nabyte lub objęte, zgodnie z przepisami art. 200 lub art. 362 oraz w przypadkach, o których mowa w art. 366.

Zgodnie z art. 516 § 1 zd. 1 k.s.h. w odniesieniu do spółki przejmującej połączenie może być przeprowadzone bez powzięcia uchwały, o której mowa w art. 506, jeżeli spółka ta posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej, lecz nie obejmującej całego jej kapitału.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej u.p.d.o.f., źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast według art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jak wynika z brzmienia cytowanego przepisu ustawodawca wyraźnie ograniczył zakres przedmiotowy jego stosowania wyłącznie do sytuacji kiedy objęcie udziałów następuje w zamian za wkład niepieniężny czyli aport.

Mianem aportu określa się świadczenie na pokrycie kapitału zakładowego lub akcyjnego, wniesione do spółki kapitałowej nie w postaci pieniężnej, lecz w naturze (np. maszyny, oprogramowanie, środki transportu itp.) w zamian za udziały lub akcje.

W przypadku przedstawionym w zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do objęcia nowych udziałów w spółce przejmującej, ponieważ połączenie podmiotów nastąpi w trybie uproszczonym bez konieczności podwyższania kapitału zakładowego zgodnie z art. 515 § 1 k.s.h. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie nie dojdzie do uzyskania przychodu ze źródła określonego w treści art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.

W niniejszym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie również zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (...).

Z brzmienia tego przepisu wynika bowiem jednoznacznie, że opodatkowaniu podlegają przychody, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną. Natomiast w następstwie planowanego połączenia spółek zarówno wartość jak i ilość posiadanych przez Zainteresowanego udziałów nie ulegnie zmianie.

Uwzględniając zatem generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą niedopuszczalna jest rozszerzająca wykładnia przepisów prawa podatkowego, należy stwierdzić, że połączenie spółek dokonane w trybie art. 515 § 1 oraz 516 k.s.h. nie wypełnia wymogów zawartych w treści art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, stwierdzić należy, iż opisane we wniosku zdarzenie przyszłe nie rodzi dla Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl