ILPB2/415-266/07-4/JK - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu zrzeczenia się służebności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-266/07-4/JK Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu zrzeczenia się służebności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani B. W. przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2007 r. (data wpływu 26 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zrzeczenia się służebności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zrzeczenia się służebności.

Z uwagi na braki formalne Wnioskodawczyni została wezwana pismem z dnia 9 stycznia 2008 r. Nr ILPB2/415-266/07-2/JK do uzupełnienia złożonego wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 9 stycznia 2008 r., zaś w dniu 18 stycznia 2008 r. do tut. organu doręczono odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła braki formalne wniosku ORD-IN.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni przysługiwała dożywotnia i osobista służebność mieszkania, której następnie się zrzekła, w zamian za co otrzymała kwotę 200 tysięcy złotych wynagrodzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota 200 tysięcy złotych, otrzymana w zamian za zrzeczenie się służebności mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji przedstawionej we wniosku nie wystąpi po jej stronie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od kwoty uzyskanej za zrzeczenie się służebności. Podkreśla również, iż zakupiła nowe mieszkanie oraz opłaciła podatek od towarów i usług w wysokości 36 tysięcy złotych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 296 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) służebność osobista polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej.

W przedmiotowej sprawie służebność osobista ma charakter służebności mieszkania.

Zasadniczym źródłem powstania służebności osobistej jest umowa. Służebność taka wygasa najpóźniej z chwilą śmierci uprawnionego, co wynika z jej celu i funkcji jako prawa ściśle związanego z osobą uprawnionego i ograniczonego czasem jego życia. Jest ona niezbywalna, co oznacza, że nie może być przedmiotem obrotu. Nie można również przenieść uprawnień do jej wykonywania. Ustanowionej służebności można się zrzec.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni zrzekła się służebności mieszkania, w zamian za co otrzymała wynagrodzenie w wysokości 200 tysięcy złotych. W związku z tym po Jej stronie wystąpiło przysporzenie majątkowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.d.o.f., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W katalogu źródeł przychodów zawartych w art. 10 u.p.d.o.f. w pkt 9 znalazły się również przychody z "innych źródeł", które przykładowo zostały wymienione w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. Za przychód z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych; zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego; alimenty; stypendia; dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14; dopłaty; nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Użycie przez ustawodawcę zwrotu "w szczególności" wskazuje na to, iż katalog przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty, a wymienione źródła są jedynie przykładowym wyliczeniem najbardziej typowych przychodów z tego źródła.

Mając powyższe na uwadze, wynagrodzenie (w wysokości 200 tysięcy złotych) otrzymane przez Wnioskodawczynię za zrzeczenie się służebności mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9, w związku z art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., jako przychód z innych źródeł.

Należy go wykazać w zeznaniu rocznym, składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymano wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności.

Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje fakt, iż Wnioskodawczyni z otrzymanych pieniędzy zakupiła nowe mieszkanie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl