ILPB2/415-247/07-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-247/07-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki R. Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2007 r. (data wpływu 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z innych źródeł - jest prawidłowe pod warunkiem, że żadne zapisy (np. umowy pożyczki) nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez współmałżonka, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z innych źródeł.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku ze śmiercią pracownika, firma R. Sp. z o.o. umorzyła pożyczkę udzieloną ze środków obrotowych, nie spłaconą do jego śmierci.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy pożyczka ze środków obrotowych Firmy, umorzona po śmierci pracownika, stanowi przychód jego żony.

Czy zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka zobowiązana jest sporządzić informację na druku PIT - 8C za rok podatkowy w którym nastąpiło umorzenie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia pożyczki, która została udzielona zmarłemu pracownikowi, wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka, czy innych spadkobierców zmarłego pracownika, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z dyspozycją przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., jeżeli ustawodawca nie postanowił inaczej, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przypadku umorzenia pożyczki zawartej przez spadkodawcę jego spadkobiercy faktycznie nie uzyskują żadnego świadczenia, ani pieniężnego ani niepieniężnego. Gdyby bowiem pożyczka była umorzona pożyczkobiorcy, wówczas faktycznie można mówić o nieodpłatnym (ewentualnie częściowo odpłatnym) świadczeniu. Tym samym należy wskazać, że sytuacja taka nie została przewidziana w art. 11 u.p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe pod warunkiem, że żadne zapisy (np. umowa pożyczki) nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez współmałżonka, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi.

Stosownie do art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1963 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem dziedziczenia. Powyższe oznacza, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn są wyłącznie aktywa wchodzące w skład spadku.

Sposób ustalania podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn, w tym katalog długów i ciężarów, określa przepis art. 7 tejże ustawy. Stosownie do tego przepisu, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów spadku (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Dlatego zaciągnięta i niespłacona pożyczka za życia pożyczkobiorcy, stanowi po jego śmierci dług spadkowy, który pomniejsza wartość nabytych przez spadkobiercę rzeczy i praw majątkowych i tylko jako dług jest uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 7 ust. 1 ustawy).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż umorzenie pożyczki (po śmierci pożyczkobiorcy) nie spowoduje zwiększenia masy spadkowej po zmarłym i tym samym nie spowoduje zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Jednakże w sytuacji, gdy po śmierci pożyczkobiorcy, dochodzi do umorzenia pożyczki spadkobiercy, który przejął obowiązki dłużnika, u tego spadkobiercy powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiada wartości umorzonej pożyczki. W takiej sytuacji pożyczkodawca nie jest zobowiązany do potrącenia podatku, jednakże zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany jest do sporządzenia informacji według wzoru na druku PIT - 8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego, następnego roku przekazać podatnikom (spadkobiercom zmarłego pracownika) oraz urzędom skarbowym, właściwym według ich miejsca zamieszkania. Spadkobierca, dla którego wystawiona została informacja PIT-8C winien w swoim zeznaniu rocznym uwzględnić kwotę przychodu wynikającą z tej informacji.

Natomiast, w sytuacji gdy żadne zapisy (np. umowa pożyczki) nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez współmałżonka, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie jest zobowiązany do odprowadzenia podatku z tego tytułu i sporządzenia informacji o wysokości umorzonej pożyczki, ponieważ po stronie współmałżonka, w związku z umorzeniem pożyczki zmarłego pracownika, nie powstanie przychód, a w konsekwencji obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl