ILPB2/415-243/14-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-243/14-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 18 grudnia 1987 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Dnia 1 października 2009 r. została zawarta pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową, a małżonkami, umowa w formie aktu notarialnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia własności tego lokalu na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej.

Na mocy wyżej wymienionej umowy małżonkowie nabyli prawo własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie własności działki gruntu oraz wspólnych części budynków i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali.

W 2014 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zamierzają sprzedać przedmiotowy lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie własności działki gruntu oraz wspólnych części budynków i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni sprzedając odrębną własność lokalu wraz z udziałem w prawie własności działki gruntu oraz wspólnych części budynków i urządzeń, przed upływem 5 lat od dnia zawarcia umowy w formie aktu notarialnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia własności tego lokalu na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej z dnia 1 października 2009 r., będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu wraz z udziałem wprawie własności działki gruntu oraz wspólnych części budynków i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Bez znaczenia pozostaje tu również fakt, że wraz z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu, nabyła udział w prawie własności działki gruntu oraz wspólnych części budynków i urządzeń.

Datą nabycia nieruchomości jest dzień, w którym Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czyli 18 grudnia 1987 r.

Zatem zbycie przedmiotowej nieruchomości w 2014 r. nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca 1987 r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze współwłaścicieli opisanego lokalu mieszkalnego, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. małżonka Zainteresowanej. Małżonek Wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl