ILPB2/415-220/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-220/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2010 r. (data wpływu 9 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 17 stycznia 2009 r. syn Zainteresowanej ukończył 25 lat. W dniu 30 września 2008 r. syn Wnioskodawczyni uzyskał na Wydziale (...) absolutorium i kontynuował pisanie pracy magisterskiej, której termin złożenia wyznaczono na dzień 30 czerwca 2009 r.. W tym terminie praca nie została jednak złożona. Syn Wnioskodawczyni nadal nad nią pracuje. Zgodnie bowiem z regulaminem uczelni ma możliwość jej złożenia do końca czerwca 2010 r..

Od dnia 1 października 2008 r. syn Zainteresowanej rozpoczął studia na Wydziale (...) i kontynuował je do końca pierwszego semestru, tj. do końca lutego 2009 r..

W całym 2009 r. syn Wnioskodawczyni nie pracował i nie osiągnął żadnego dochodu. Był na Jej utrzymaniu.

Zainteresowana jest panną i spełnia warunki określone w art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Źródłem Jej przychodów jest stosunek pracy. Posiada Ona nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionych informacji Wnioskodawczyni ma prawo do rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób określony w art. 6 ust. 4 pkt 3, tj. jako matka samotnie wychowująca dziecko do ukończenia 25 roku życia uczącego się w szkole, o której mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z analizą art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma Ona prawo do rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych jako matka samotnie wychowująca dziecko za rok 2009.

Zainteresowana wskazuje, że w 2009 r. Jej syn ukończył 25 lat, w tymże roku był studentem, a przepis nie mówi, aby te warunki były spełnione przez cały rok, ale o roku podatkowym.

Dodatkowo Wnioskodawczyni podnosi, że ustawa o szkolnictwie wyższym w art. 167 ust. 2 stanowi, że datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, który Jej syn ma jeszcze możliwość złożyć do czerwca 2010 r..

Ponadto w całym 2009 r. syn Zainteresowanej nie uzyskał żadnych dochodów.

Wnioskodawczyni wskazuje, że spełnia warunki określone zarówno w art. 3 ust. 1 jak i w art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

1.

małoletnie,

2.

bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3.

do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 5 ww. ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 powołanej ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

W myśl art. 6 ust. 9 ww. ustawy zasada określona w art. 6 ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Ponadto art. 6 ust. 10 ww. ustawy określa, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Cytowane wyżej przepisy wprowadzają więc wyjątek od zasady dokonywania indywidualnego rozliczenia zobowiązania podatkowego podatników poprzez ustalenie preferencyjnego sposobu rozliczenia.

W konsekwencji, aby móc rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko należy spełniać wszystkie warunki określone w ww. przepisach.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy w trakcie rok podatkowego dziecko ukończyło 25 lat i czy studiowało cały rok. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Zainteresowana będąca panną spełniającą warunki określone w art. 3 ust. 1 oraz art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - której źródłem przychodów jest stosunek pracy - wychowywała w 2009 r. syna, który nie osiągnął żadnych dochodów. W trakcie 2009 r. syn ukończył 25 lat i do tego czasu był studentem.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy w trakcie rok podatkowego dziecko ukończyło 25 lat i czy studiowało cały rok. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni ma prawo do preferencyjnego rozliczenia się z podatku za 2009 rok w sposób określony w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tj. jako matka samotnie wychowująca dziecko do ukończenia 25 roku uczące się w szkole, o której mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym, które to dziecko w roku podatkowym nie uzyskało dochodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl