ILPB2/415-215/07-2/PW - PIT w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-215/07-2/PW PIT w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od 1 października 2006 r. przebywa na emeryturze. W 2006 r. nie uzyskała żadnych przychodów i utrzymywała się z synem z oszczędności, które pozostały Jej z pracy w X Sp. z o.o. Innych źródeł dochodów Wnioskodawczyni nie posiada.

Dnia 21 października 2004 r. Wnioskodawczyni otrzymała wypowiedzenie z pracy w spółce X, która przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością była przedsiębiorstwem państwowym.

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością opłacane były wyłącznie przez pracowników.

W dniu 12 sierpnia 2006 r. doszło do przekształcenia spółki X Sp. z o.o. w spółkę X S.A.

Wnioskodawczyni nie przystąpiła do spółki akcyjnej, o czym poinformowała pisemnie jej prezesa. Spółka X S.A. zwróciła się do Wnioskodawczyni z propozycją odkupienia przysługującego Jej udziału w spółce X Sp. z o.o.

W dniu 28 czerwca 2007 r. X S.A. przelała na konto Wnioskodawczyni, z tytułu odkupienia przysługującego Jej udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie art. 565 Kodeksu spółek handlowych, kwotę 294 795 zł, z potrąceniem 19% podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy elementy rozliczenia z tytułu zakończenia pracy w X Sp. z o.o. zamykają terminem roszczenia do rozliczeń.

2. Jaki podatek z tytułu odkupienia przysługującego Wnioskodawczyni udziału w spółce X Sp. z o.o. będzie zmuszona Wnioskodawczyni zapłacić jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Czy za rok 2007 podatek od osób fizycznych Wnioskodawczyni powinna zapłacić w progresji progów z otrzymaną emeryturą z ZUS.

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek od wykonania przymusowego wykupu przez X S.A. przysługującego Jej udziału w X Sp. z o.o. winien być rozliczony na dzień 12 sierpnia 2006 r. gdyż jest to data podjęcia uchwały wspólników, a nie datę wykonania planu przekształcenia.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że czynności związane z zapłaceniem Jej pieniędzy, należnych za posiadane udziały w spółce X Sp. z o.o. nie powinny być opodatkowane, gdyż przychód uzyskany przez Nią z tytułu przymusowego wykupu tych udziałów przez spółkę X S.A. jest zwolniony zarówno od podatku VAT jak i podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Natomiast według art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego tytułu, w tym między innymi dochód z umorzenia udziałów (akcji), dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej i inne.

Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w przepisie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przykłady nie stanowią wszystkich kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Istotne jest, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika (otrzymane lub postawione do dyspozycji).

Zasady rozliczeń ze wspólnikiem spółki przekształcanej, który nie przystępuje do spółki powstałej w wyniku przekształcenia regulują przepisy tytułu czwartego ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), dotyczącego łączenia, podziału i przekształcania spółek.

Stosownie do art. 564 ww. ustawy spółka ma obowiązek wezwania wspólników, w sposób przewidziany dla ich zawiadamiania, do złożenia, w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu spółki, oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej.

Nie dotyczy to wspólników, którzy złożyli takie oświadczenia w dniu powzięcia uchwały.

Natomiast, zgodnie z art. 565 Kodeksu spółek handlowych wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.

Dochód uzyskany z tytułu wypłaty udziałowcowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nieprzystępującemu do utworzonej w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej, jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, co wynika z ust. 6 powyższego artykułu.

Odnosząc postanowienia ww. przepisów do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawczynię dochód z tytułu wypłaty kwoty stanowiącej równowartość Jej udziałów w spółce przekształcanej będzie podlegał opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dochód ten, stosownie do treści art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, tj. według skali podatkowej.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa Minister Finansów na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Treść art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Natomiast przez ustawy podatkowe zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Analiza przedstawionej sprawy wskazuje, że przedmiot zapytania dotyczy zarówno stosowania przepisów prawa podatkowego, jak i stosowania przepisów ustaw niepodatkowych - w tym przypadku ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zatem ocena możliwości dochodzenia przez Wnioskodawczynię roszczeń związanych z rozliczeniem przysługujących Jej udziałów w spółce X Sp. z o.o. nie może stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej, wydawanej na mocy przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w dniu 7 stycznia 2008 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-454/07-3/BP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl