ILPB2/415-206/07-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-206/07-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 4 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe, z zastrzeżeniem warunków przedstawionych w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości (gospodarstwa rolnego) o powierzchni 3,31 ha wraz z budynkiem mieszkalnym, szklarnią i tunelami foliowymi, od marca 1980 r. W związku z utratą zdrowia i trudną sytuacją finansową, Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży powyższej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki będzie obowiązywał Wnioskodawcę podatek po dokonaniu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy - od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie On zobowiązany do uiszczenia żadnego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, z zastrzeżeniem warunków przedstawionych w uzasadnieniu.

Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, tak więc należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Z przepisów tych wynika, że nieruchomościami są grunty, a także budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Art. 48 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Natomiast, przedmioty połączone z rzeczą tylko do przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych (art. 37 § 3 Kodeksu cywilnego).

W świetle powyższego uznać należy, że pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z jej częściami składowymi liczy się od daty nabycia gruntu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ww. grunt Wnioskodawca nabył w marcu 1980 r., co oznacza, iż przychód ze zbycia tej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ transakcja sprzedaży nieruchomości dokonana zostanie po upływie 5 lat od jej nabycia. Zatem nie wystąpi obowiązek uiszczenia podatku w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na gruncie będącym przedmiotem sprzedaży znajduje się budynek mieszkalny oraz szklarnia i tunele foliowe. Bez wątpienia częścią składową gruntu jest budynek mieszkalny. O tym - czy częściami składowymi gruntu są również szklarnia i tunele foliowe decyduje to czy są one trwale związane z gruntem. Jeżeli tak - wówczas dochód z ich sprzedaży - jako części składowych nieruchomości - nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, w przypadku gdy szklarnia lub tunele foliowe nie stanowią części składowych nieruchomości należy je potraktować jako części ruchome (tzw. ruchomości). W takiej sytuacji do ich zbycia będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega przychód ze zbycia innych rzeczy, jeżeli nie upłynęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Tak więc jeśli od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy ruchomych upłynęło pół roku, dochód uzyskany z ich sprzedaży również nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl