ILPB2/415-205/07-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-205/07-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu mieszkalnego nr 2 o powierzchni około 125 m2 położonego w budynku wielolokalowym od ponad pięciu lat. W mieszkaniu tym Wnioskodawczyni zamieszkuje i jest zameldowana od maja 2006 r.. Wyżej wymieniony lokal wchodzi w skład nieruchomości (budynku wielolokalowego), którą w całości zakupiła w roku 1999. W roku 2004 Wnioskodawczyni sprzedała część przedmiotowej nieruchomości w formie samodzielnych lokali. W roku 2006 powyższa sprzedaż została uznana przez Urząd Kontroli Skarbowej we W. za sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uiszczony został należny podatek dochodowy od sprzedaży ww. mieszkań. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać lokal o numerze 2, w którym zamieszkuje. Planowana sprzedaż ma nastąpić w ramach wyzbywania się majątku własnego, gdyż lokal ten wykorzystywany był tylko i wyłącznie na własne prywatne cele. Stanowić on będzie odrębną własność. W momencie wyodrębniania zostanie przeprowadzona zmiana numeracji lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy należny będzie podatek dochodowy od sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego powinna być zwolniona z podatku dochodowego. Wnioskodawczyni podkreśla, iż sprzedaż zostanie przeprowadzona w ramach wyzbywania się majątku własnego, ponadto ww. lokal wykorzystywała tylko i wyłącznie na własne - prywatne cele oraz posiada go od ponad pięciu lat, a zamieszkuje w nim od półtora roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dalej zwanej u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Użyte w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. pojęcie "nabycie" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby. Ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jego potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym.

W przedmiotowej sprawie planowane wyodrębnienie lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym będącym własnością Wnioskodawczyni od roku 1999 nie będzie jego nabyciem, a sprzedaż wyodrębnionego lokalu w tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w u.p.d.o.f. (pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej), ponieważ sprzedaż lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl