ILPB2/415-200/08-4/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-200/08-4/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana..., przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2008 r. (data wpływu 13 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży działki.

Z uwagi na braki formalne Wnioskodawca został wezwany pismem z dnia 29 kwietnia 2008 r. Nr ILPB2/415-200/08-2/JK, ILPP2/443-247/08-2/JK do uzupełnienia braków formalnych złożonego wniosku poprzez doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego, oraz uzupełnienia opłaty w wysokości odpowiadającej ilości stanów faktycznych przedstawionych we wniosku ORD-IN.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 29 kwietnia 2008 r., zaś w dniu 12 maja 2008 r. do tut. organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił powyższe braki.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 3 listopada 1998 r. nabył działkę, która zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest działką przeznaczoną pod budownictwo jednorodzinne, obecnie jest użytkowana rolniczo. Zainteresowany podkreśla, że obecnie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej (poprzednia została zlikwidowana w 2003 r.) i uzyskuje jedynie dochody z pracy etatowej. Działka nigdy nie stanowiła majątku firmy, nie była nigdy wykorzystywana w działalności gospodarczej i została zakupiona z zamiarem wybudowania domu. Na gruncie przedmiotowej działki były wypasane krowy stanowiące własność rolników zamieszkujących po sąsiedzku. Było to robione w ramach pomocy sąsiedzkiej. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotową działkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż działki powinna zostać opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działki nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na datę jej zakupu, tj. ponad 5 lat temu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwaną dalej u.p.d.o.f., jednym ze źródłeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej), oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa działka została nabyta przez Wnioskodawcę w 1998 r.. Zatem 5 - letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 upłynął z końcem 2003 r..

W związku z powyższym, mając na uwadze ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., należy stwierdzić, że uzyskana przez Wnioskodawcę kwota z tytułu sprzedaży działki stanowiącej przedmiot własności od 1998 r. nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, w dniu 11 czerwca 2008 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-200/08-5/JK.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie w późniejszym terminie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl