ILPB2/415-151/08-4/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-151/08-4/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani..., przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 22 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawa własności znajdujących się na tych nieruchomościach budynków-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawa własności znajdujących się na tych nieruchomościach budynków.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 6 maja 2008 r. nr ILPB2/415-151/08-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objętego wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 7 maja 2008 r., a w dniu 12 maja 2008 r. (data wpływu 13 maja 2008 r.) wniosek uzupełniono o powyższe oświadczenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 października 2001 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła do majątku wspólnego prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa (działki o numerach geodezyjnych 1 (...), 1 (...), 1 (...) oraz prawo własności znajdujących się na tych działkach budynków.

W dniu 10 stycznia 2007 r. małżonkowie sprzedali prawo użytkowania wieczystego działki nr 1884/7 oraz prawo własności znajdującego się na niej budynku socjalno - biurowego. Następnie dnia 20 marca 2007 r. ustanowili Oni rozdzielność majątkową. W tym samym dniu nastąpił podział majątku, w wyniku którego Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem prawa użytkowania wieczystego działek o numerach 1 (...), 1 (...) oraz znajdujących się na tych gruntach budynków. Mąż Wnioskodawczyni, w następstwie dokonanego podziału, stał się jedynym właścicielem innych składników majątku wspólnego.

Zainteresowana zamierza w 2008 r. dokonać sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nr 1 (...) i 1 (...) oraz prawa własności znajdujących się na nich budynków. Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, że w budynkach, które zamierza zbyć nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż w 2008 r. prawa użytkowania wieczystego działek o numerach geodezyjnych 1 (...) i 1 (...) oraz prawa własności znajdujących się na nich budynków będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek o numerach 1 (...) i 1 (...) oraz prawa własności znajdujących się na nich budynków nie będzie podlegało podatkowi dochodowemu, bowiem minęło 5 lat od momentu nabycia ww. nieruchomości.

Zainteresowana stoi na stanowisku, że sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r. powoduje, iż do uzyskanego z powyższej transakcji przychodu zastosowanie znajdują zasady obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 r. W konsekwencji tego, przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jednakże, jak zauważa Wnioskodawczyni, istotnym warunkiem jest, aby sprzedaż nie następowała w ramach działalności gospodarczej, o czym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Zainteresowanej, w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania ma moment jej nabycia. Zdaniem Wnioskodawczyni, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie stanowi nabycia rzeczy przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeżeli podział taki był ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty lub dopłaty.

Zainteresowana zauważa, iż przedmiotowe nieruchomości nabyła wraz z mężem w 2001 r., na zasadzie wspólności ustawowej. W wyniku ekwiwalentnego podziału prawo przedmiotowej nieruchomości nabyła wyłącznie Ona, natomiast małżonek otrzymał inne składniki majątku wspólnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni podział majątku nie stanowi w rozpatrywanym przypadku nabycia rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, pięcioletni okres należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie od daty podziału majątku. Zatem z uwagi na fakt, iż od końca roku, w którym nabyła Ona nieruchomość minęło pięć lat, dochód uzyskany z jej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na poparcie własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie, Zainteresowana przytacza postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem ustalić moment nabycia przez Wnioskodawczynię prawa użytkowania wieczystego działek o numerach 1 (...) i 1 (...) oraz prawa własności znajdujących się na tych gruntach budynków.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich.

W przedmiotowej sprawie oznacza to, iż każdemu z małżonków przysługuje w czasie trwania wspólności ustawowej niepodzielnie w całości prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz prawo własności wzniesionych na nich budynków. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest przyznanie wspólnej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki osobie tej przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanego przez małżonka majątku przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział tego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że podział majątku dorobkowego małżeńskiego Wnioskodawczyni i Jej męża był ekwiwalentny w naturze. W zamian za przyznane Zainteresowanej prawo użytkowania wieczystego działek nr 1 (...) i 1 (...) oraz prawo własności wzniesionych na nich budynków, mąż Wnioskodawczyni otrzymał inną część majątku wspólnego.

Należy zatem uznać, iż wartość majątku otrzymanego przez Wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku wspólnego nie przekraczała udziału, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim.

W związku z tym należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowych działek wraz ze znajdującymi się na nich budynkami nastąpiło w dniu 25 października 2001 r.

Mając na uwadze fakt, iż Zainteresowana zamierza zbyć ww. działki i budynki w 2008 r., a więc po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, należy uznać, iż kwota uzyskana przez Nią ze sprzedaży w 2008 r. prawa użytkowania wieczystego działek nr 1 (...) i 1 (...) wraz ze znajdującymi się na nich budynkami nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto tut. organ informuje, że powołane przez Zainteresowaną postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku zostało wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl