ILPB2/415-1344/10-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1344/10-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 9 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 28 stycznia 2011 r. nr ILPB2/415-1344/10-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Zainteresowaną do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Pouczono również Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 28 stycznia 2011 r. (skutecznie doręczono dnia 7 lutego 2011 r.).

W dniu 9 lutego 2011 r. Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 8 lutego 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni planuje znieść współwłasność w częściach ułamkowych na nieruchomości, których właścicielem stała się w następujący sposób:

W czerwcu 2002 r. Zainteresowana zawarła związek małżeński. W dniu 11 grudnia 2002 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę notarialną o rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej, na mocy której wniósł On do tejże wspólności zakupioną wcześniej przez siebie nieruchomość, składającą się z dwóch sąsiadujących ze sobą działek rolnych niezabudowanych nr X, Y o łącznej powierzchni 2,3065 ha.

W grudniu 2005 r. Wnioskodawczyni i Jej mąż wzięli rozwód.

Po rozwodzie, z uwagi na ustanie wspólności ustawowej, w dniu 20 lipca 2006 r. Zainteresowana zawarła z byłym mężem umowę notarialną o podział składników majątku wspólnego, w wyniku której, na rzecz byłego męża został przeniesiony udział w częściach ułamkowych wynoszący 3.123/10000 części w ww. nieruchomości stanowiącej działki nr X i Y, na Jej rzecz został przeniesiony udział w częściach ułamkowych wynoszący 6.877/10000 w tejże nieruchomości (co w przeliczeniu na metry kwadratowe powierzchni daje 1,5862 ha).

Nadwyżka udziałów na korzyść Zainteresowanej wynika z umowy o podział majątku małżeńskiego i została ekwiwalentnie wyrównana w podziale innego składnika majątku małżeńskiego.

Zniesienie współwłasności majątkowej ustawowej i opisany wyżej podział dokonany został nieodpłatnie, między małżonkami nie było żadnych spłat ani dopłat.

Po ww. zmianie wspólności ustawowej na części ułamkowe Zainteresowana zawarła z byłym mężem porozumienie, które zobowiązało obie strony do zniesienia współwłasności w częściach ułamkowych przedmiotowej nieruchomości, poprzez jej podział fizyczny (geodezyjny) na 13 mniejszych działek i przyrzekły sobie zniesienie współwłasności w częściach ułamkowych w ten sposób, że 8 działek stanie się wyłączną własnością Wnioskodawczyni, 3 działki staną się wyłączną własnością byłego męża Zainteresowanej, a 2 pozostałe działki zostaną nadal wspólne w częściach ułamkowych, odpowiednio zmienionych w celu wyrównania udziałów posiadanych przed transakcją, tak by stan faktyczny przeliczonych udziałów na metry kwadratowe powierzchni przed i po podziale i zniesieniu współwłasności był taki sam.

Po zniesieniu współwłasności w sposób opisany powyżej Zainteresowana dalej będzie właścicielką 1,5862 ha.

W 2010 r. ww. nieruchomość, tj. działki X i Y, zostały scalone i podzielone na 13 mniejszych. W każdej z nich zachowane zostały udziały 6877/10000 na rzecz Wnioskodawczyni, 3123/10000 na rzecz Jej byłego męża. Podział nieruchomości został ujawniony w księdze wieczystej.

Obecnie Wnioskodawczyni i Jej były mąż postanowili znieść współwłasność w częściach ułamkowych w trzynastu nowo powstałych działkach, formalizując transakcję umową notarialną zniesienia współwłasności, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, tak by stan faktyczny przeliczonych udziałów na metry kwadratowe powierzchni przed i po podziale i zniesieniu współwłasności był taki sam. Po zniesieniu współwłasności w sposób opisany powyżej Zainteresowana dalej będzie właścicielką 1,5862 ha.

W trakcie tej czynności małżonkowie nie dokonają żadnych spłat ani dopłat, a zniesienie współwłasności będzie miało charakter ekwiwalentny. Przed tą czynnością postanowili jednak wyjaśnić wątpliwości dotyczące kwestii podatkowych sformułowane w poniższym pytaniu.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż ewentualna sprzedaż przedmiotowych działek nie nastąpi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowana wskazała również, iż nie prowadzi obecnie żadnej działalności gospodarczej, nie zamierza takiej prowadzić, szczególnie w zakresie obrotu nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie przepisy ustawy o podatku dochodowym będą obowiązujące w przypadku zbycia przez Wnioskodawczynię którejkolwiek z nowo powstałych działek, których będzie wyłącznym właścicielem po zniesieniu współwłasności w częściach ułamkowych, jak również działek pozostających dalej na współwłasność z byłym mężem w częściach ułamkowych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na to, iż rzeczywiste nabycie przez Nią nieruchomości, miało miejsce z chwilą podpisania umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej, tj. w dniu 11 grudnia 2002 r., jako datę nabycia należy przyjąć ten dzień.

W związku z czym zastosowanie będą miały zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w czerwcu 2002 r. Zainteresowana zawarła związek małżeński. W dniu 11 grudnia 2002 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę notarialną o rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej, na mocy której wniósł on do tejże wspólności zakupioną wcześniej przez siebie nieruchomość, składającą się z dwóch sąsiadujących ze sobą działek rolnych niezabudowanych nr X, Y o łącznej powierzchni 2,3065 ha.

W grudniu 2005 r. Zainteresowana i Jej mąż wzięli rozwód.

Po ustaniu małżeństwa w dniu 20 lipca 2006 r. Zainteresowana zawarła z byłym mężem umowę notarialną o podział składników majątku wspólnego, w wyniku której, na rzecz byłego męża został przeniesiony udział w częściach ułamkowych wynoszący 3.123/10000 części w ww. nieruchomości stanowiącej działki nr X i Y, na Jej rzecz został przeniesiony udział w częściach ułamkowych wynoszący 6.877/10000 w tejże nieruchomości (co w przeliczeniu na metry kwadratowe powierzchni daje 1,5862 ha).

Zainteresowana wskazała, że zniesienie współwłasności majątkowej i ww. podział dokonany został nieodpłatnie, między małżonkami nie było żadnych spłat ani dopłat.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dopiero z chwilą ustania tej wspólności następuje jej przekształcenie i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego) pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego Zainteresowana wskazała, iż zniesienie współwłasności majątkowej ustawowej i podział majątku dokonany został nieodpłatnie, małżonkowie nie dokonali żadnych spłat ani dopłat.

Uwzględniając powyższe, za datę nabycia przedmiotowych działek należy przyjąć 2002 r. tj. rok w którym Zainteresowana wraz z mężem dokonała rozszerzenia wspólności ustawowej małżeńskiej.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, iż do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży działek, które zostały nabyte w 2002 r., powinny mieć zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl